لغو مجوز ۱۶ شرکت‌ گردشگری مصر پس از مرگ صدها زائر حج

یکشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۰۳

پس از کشته شدن بیش از ۱۱۰۰ نفر در جریان مراسم حج، مقام‌های مصری دستور لغو مجوز ۱۶ شرکت گردشگری را صادر کردند و پرونده مدیران این شرکت‌ها را به اتهام «کلاهبرداری» به دستگاه قضایی این کشور ارجاع دادند.

مصطفی مدبولی، نخست‌وزیر مصر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دستور لغو مجوز این شرکت‌ها صادر شده و غرامت‌هایی به خانواده‌های زائرانی که از سوی این شرکت‌ها به مراسم حج اعزام شدند و در این مراسم جان خود را از دست داده‌اند، پرداخت می‌شود.

این شرکت‌ها زائران را به طور غیرقانونی به عربستان سعودی برده بودند.

خبرگزاری فرانسه بر اساس اطلاعات رسمی و همچنین اطلاعات ارائه شده توسط دیپلومات‌ها، گزارش داده که تا روز جمعه تعداد کشته‌شدگان مراسم حج به بیش از ۱۱۰۰ نفر رسید.

بیش از نیمی از زائران کشته ‌شده از مصر آمده بودند و مقام‌های مصری همچنین دلیل ۳۱ مورد مرگ در میان زائران مصری را «بیماری‌های مزمن» اعلام کرده‌اند.

در حالی که دما در عربستان سعودی در روزهای اخیر به بالای ۵۱ درجه سانتیگراد رسید، اکثر آنها به دلیل گرمای بیش از حد جان خود را از دست دادند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که هر سال ده‌ها هزار نفر بدون داشتن مجوزهای لازم، تلاش می‌کنند در مراسم حج شرکت کنند.

یک مقام ارشد سعودی روز جمعه از مدیریت این کشور برای برگزاری مراسم حج دفاع کرد.
او به خبرگزاری فرانسه گفت: «دولت شکست نخورد، اما از سوی افرادی که خطرات ناشی از آن را محاسبه نکردند، قضاوت اشتباه رخ داد».

به گفته این مقام سعودی، شرایط سخت آب و هوایی و دمای بسیار شدید عامل این مرگ‌ها بوده است.

در اوایل جون، عربستان سعودی اعلام کرد که نیروهای امنیتی این کشور بیش از ۳۰۰ هزار نفر را که برای مراسم حج ثبت نام نکرده بودند، از مکه خارج کرد.

از این میان حدود ۱۵۴ هزار خارجی فقط با ویزای توریستی وارد این کشور شده بودند و روند رسمی مراسم حج را طی نکرده بودند.

عربستان سعودی از سال ۲۰۱۹ برای رونق دادن به صنعت توریسم این کشور صدور ویزای توریستی را افزایش داده است.

زیارت مکان مقدس مسلمانان در مکه یکی از ارکان پنج‌گانه اسلام است و هر مسلمانی که استطاعت مالی آن را دارد باید حداقل یک بار در زندگی خود آن را انجام دهد.

مجوزهای شرکت در مراسم حج بر اساس نظام سهمیه‌ای اعطا شده از سوی عربستان سعودی به کشورهای دیگر مشخص می‌شود.

قیس سعید، رئیس‌جمهور تونس روز جمعه وزیر امور دینی این کشور را پس از کشته شدن ده‌ها تونسی در جریان مراسم حج از مقام خود برکنار کرد.

دفتر ریاست‌جمهوری در بیانیه مطبوعاتی خود دلایل این برکناری را توضیح نداد، اما این تصمیم درست پس از پایان مراسم حج است که روز چهارشنبه رسما به پایان رسید، اعلام شد.

در تونس نیز تعدادی از افراد بدون مجوز رسمی مراسم حج به عربستان سعودی رفته بودند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها