منابع دیپلوماتیک: کشورهای گروه هفت با ترکیب و دستورکار نشست سوم دوحه مخالف‌اند

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۰۴

منابع دیپلوماتیک به افغانستان اینترنشنال گفتند که کشورهای گروه هفت، مانند امریکا و بریتانیا، با ترکیب و اجندای دور سوم نشست دوحه مخالف‌اند.

به نقل از منابع، احتمال دارد که نمایندگان ویژه برخی از کشورها به شمول امریکا در این نشست شرکت نکنند.

این منابع روز دوشنبه، چهارم سرطان، به عارف یعقوبی، خبرنگار افغانستان اینترنشنال گفتند اعضای گروه هفت از کارنامه رزا اوتونبایوا، رئیس یوناما در افغانستان راضی نیستند.

گروه هفت شامل کشورهای امریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، جاپان، کانادا و ایتالیا است.

هفت اقتصاد بزرگ دنیا از سازمان ملل خواسته‌اند زنان و اعضای جامعه مدنی افغانستان را شامل نشست‌های دوحه کند و از این که این فعالان در نشست هفته آینده شامل نیستند، اعتراض دارند.

برخی دیپلومات‌ها گفتند کانادا و فرانسه نسبت به دیگر کشورها «موضع تندتر» دارند.

منابع می‌گویند برخی از کشورها از جمله ایالات متحده نسبت به فعالیت‌های رزا اوتونبایوا، رئیس یوناما «خوشبین نیستند.» از نظر آنها، خانم اوتونبایوا احتمالاً «از نظر موضع‌گیری‌ به روسیه نزدیک است.»

اختلاف کشورهای غربی تنها به ترکیب و دستورکار نشست سوم دوحه محدود نمی‌شود، بلکه آن‌ها خواهان تعیین هرچه سریع نماینده ویژه برای افغانستان هستند و از سازمان ملل خواسته‌اند این موضوع را پیگیری کند.

طالبان با تعیین نماینده جدید برای افغانستان مخالف است.

با این حال کشورهای غربی به شمول اعضای گروه هفت معتقد اند که بدون نماینده ویژه، یافتن راه حل برای بحران کنونی افغانستان عملی نیست.

منابع دیپلوماتیک به افغانستان اینترنشنال گفتند دیپلومات‌های غربی در نشست سوم دوحه، مثل دور دوم، در سطح بالا شرکت نخواهند کرد. پیش از این سازمان ملل نیز تایید کرده بود که آنتونیو گوترش، دبیرکل ملل متحد در نشست سوم دوحه شرکت نمی‌کند.

منابع دیپلوماتیک به افغانستان اینترنشنال گفتند آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل از موضوع افغانستان «خسته» شده است.

به گفته مقامات ملل متحد، نشست سوم دوحه زیر نظر خانم رزماری دی‌کارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل برگزار خواهد شد.

پیش از این یک سخنگوی وزارت خارجه امریکا نیز به افغانستان اینترنشنال گفته بود که تام وست و رینا امیری، نمایندگان ویژه ایالات متحده تاکنون برنامه‌ای برای شرکت در نشست سوم دوحه ندارند.

براساس اطلاعاتی که به افغانستان اینترنشنال رسیده، سینیرلی اوغلو، هماهنگ‌کننده سازمان ملل که پیش از این به عنوان نامزد احتمالی پست نمایندگی ویژه جدید سازمان ملل متحد برای افغانستان مطرح بود، «فعلا این درخواست را رد کرده است.»

آقای اوغلو گفته علاقمند نیست این پست را به عهده بگیرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها