نشست سوم دوحه زیر نظر رزماری دی‌کارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل، برگزار می‌شود

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۰۴

یک منبع سازمان ملل به افغانستان اینترنشنال تایید کرد که نشست سوم دوحه زیر نظر رزماری دی‌کارلو، معاون دبیرکل سازمان ملل برگزار خواهد شد.

این منبع افزود که خانم دی‌کارلو با نمایندگان طالبان و جامعه مدنی افغانستان به صورت جداگانه دیدار خواهد کرد.

نشست دوحه حدود یک هفته دیگر با حضور نمایندگان ویژه چندین کشور و هیئتی از جانب طالبان و شماری از فعالان مدنی افغانستان در دوحه، پایتخت قطر، برگزار خواهد شد.

سازمان ملل در حالی خانم دی‌کارلو را به این نشست می‌فرستد که اخیراً این سازمان به گونه گسترده‌ای هدف انتقاد قرار گرفته که از حضور نمایندگان زن و طرح حقوق زنان در این نشست «چشم‌پوشی» کرده است.

منتقدان گفته‌اند که سازمان ملل به درخواست طالبان، که زنان را از همه زمینه‌های زندگی عمومی حذف و از جمله اشتغال و آموزش زنان را ممنوع کرده، زنان و حقوق زنان را از نشست دوحه کنار گذاشته است.

با این حال، روزا اتونبایوا، فرستاده ویژه سازمان ملل، در افغانستان گفته است که حقوق زنان در زمینه‌هایی مانند مبارزه با مواد مخدر در این نشست مطرح خواهد شد.

به گفته خانم اتونبایوا، زنان ۳۵ درصد از جمعیت سه‌میلیونی معتادان را در افغانستان تشکیل می‌دهند و طرح این موضوع در نشست دوحه اهمیت دارد.

پیش از این یک مقام وزارت خارجه طالبان اعلام کرد که دستور کار نشست دوحه با این گروه در میان گذاشته شده و گفت‌وگوهای این نشست بر مسائل بخش خصوصی، مالی، بانکی و مبارزه با مواد مخدر متمرکز خواهد بود.

با این حال، شماری از معترضان به این نشست در تجمعی اعتراضی در پاریس از کشورهای اروپایی خواستند که این نشست را تحریم کنند.

رزماری دی‌کارلو معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی و دیپلوماتیک است و به گزارش برخی رسانه‌های خبری، چند هفته پیش به کابل رفت و در دیدار با امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان، از این گروه دعوت کرد که در نشست دوحه شرکت کند.

نشست قبلی سازمان ملل در دوحه درباره افغانستان با حضور آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، برگزار شد و در آن شماری از نمایندگان زن و فعالان مدنی افغانستان هم حضور داشتند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دیدگاه
خبرها
گنج‌های پنهان
خبرها

رادیو

پادکست‌ها