کی‌یر استارمر، نخست‌وزیر جدید بریتانیا کیست؟

جمعه ۱۴۰۳/۰۴/۱۵

نتایج انتخابات پارلمانی بریتانیا حاکی از پیروزی قاطع حزب کارگر به رهبری کی‌یر استارمر در مقابل رقیب محافظه‌کارش به رهبری ریشی سونک است.

در این مطلب به زندگی، پیشینه سیاسی و وعده‌های انتخاباتی او پرداخته می‌شود.

کی‌یر استارمر در ظرف کمتر از ۱۰ سال فعالیت سیاسی، از پله‌های ترقی به گونه‌ای بالا رفت که نه تنها به رهبری حزب کارگر رسید، بلکه این حزب را از بزرگترین شکستش در ۹۰ سال گذشته به پیروزی چشمگیر و تاریخی رساند.

حزب کارگر در انتخابات ۲۰۱۹ با کسب ۲۰۳ کرسی، شکست سنگینی خورد که از ۱۹۳۵ پیشینه نداشت. به دنبال این شکست، آقای استارمر جانشین جرمی کوربین شد تا حزب را سر و سامان بخشد.

در انتخابات کنونی، بنابر نتایجی که تاکنون اعلام شده، از ۶۵۰ کرسی مجلس عوام بریتانیا، حزب کارگر ۴۱۰ کرسی و حزب محافظه‌کار ۱۱۹ کرسی را از آن خود کرده‌اند.

به این ترتیب، آقای استارمر حزب محافظه‌کار، رقیب اصلی حزب کارگر، را با شکستی مواجه کرده که از زمان تاسیسش در اوایل قرن ۱۹ پیشینه نداشته است.

کی‌یر استارمر پلکان قدرت را چگونه پیمود؟

آقای استارمر کنشگری سیاسی را به گونه جدی با ورود به پالمان از حوزه انتخاباتی هولبرون و سنت پنکراس در شمال لندن در سال ۲۰۱۵ آغاز کرد.

او در پارلمان با عنوان وزیر برگزیت عضو کابینه سایه جرمی کوربین شد. به این ترتیب، او در حلقه رهبری حزب کارگر قرار گرفت و جایگاهش را به عنوان یکی از افراد کلیدی حزب تثبیت کرد.

به دنبال شکست حزب کار کر در انتخابات ۲۰۱۹، راه او به سوی رهبری حزب باز شد. در اپریل ۲۰۲۰ رهبر حزب شد. آقای استارمر در نخستین سخنرانی خود به عنوان رهبر حزب کارگر وعده داد که این حزب وارد مرحله جدیدی کند، وعده‌ای که حالا تحقق یافته است.

اما وعده‌های انتخاباتی او چیست؟ بهبود وضعیت بهداشت و درمان و کاهش انتظار برای ملاقات، کاهش مهاجرت غیرقانونی به بریتانیا، ساخت یک‌ونیم میلیون واحد مسکونی جدید و استخدام شش هزار و ۵۰۰ معلم جدید، از وعده‌های اصلی رهبر حزب کارگر اند.

با این حال، کی‌یر استارمر کیست؟ او پیش از ورود به پارلمان در ۲۰۱۵، رئیس دادستانی انگلیستان و ولز بود که از ۲۰۰۸ در این سمت کار می‌کرد. آقای استارمر پیش از آن، وکیل مدافع بود. او حتی خارج از بریتانیا، در کشورهای افریقایی و کارائیب وکالت زندانیانی را برعهده گرفت که محکوم به اعدام بودند.

او در دانشگاه آکسفورد در رشته حقوق آموزش دید. گفته شده که او نخستین فرد خانواده‌اش بود که به آموزش‌های عالی پرداخت. استارمر در دوران مکتب با حمایت مالی شورای محلی محل زندگی‌اش آموزش دیده بود.

رهبر حزب کارگر بریتانیا در سخنانش بارها به پیشینه کارگری خانواده‌اش اشاره کرده است. پدرش ابزارساز و مادرش پرستار بود. آنها خانه‌ای محقر در آکستد ساری داشتند که استارمر بارها از آن یاد کرده است.

پس از گوردون براون، که قدرت را در ۲۰۱۰ به دیوید کامرون محافظه‌کار واگذار کرد، کی‌یر استار نخستین رهبر حزب محافظه‌کار است که وارد خانه شماره ۱۰ داونینگ استریت می‌شود.

استارمر ۶۱ ساله با ویکتوریا الکساندر، کارمند نظام درمان همگانی بریتانیا، ازدواج کرده است و یک پسر و یک دختر دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها