نخست‌وزیر هنگری بر خلاف میل رهبران اتحادیه اروپا با پوتین دیدار کرد

جمعه ۱۴۰۳/۰۴/۱۵

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر هنگری با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه درباره صلح با اوکراین دیدار و گفت‌وگو کرد.

اوربان در حالی با پوتین دیدار کرد که برخی از رهبران اتحادیه اروپا هشدار داد‌ند که به عنوان رئیس دوره‌ای اتحادیه با مسکو مماشات نکند.

نخست‌وزیر هنگری اخیرا ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده گرفت و پس از آن به دیدار رئیس‌جمهور اوکراین رفت. گفته شده که او در ادامه سفر به کی‌یف برای ماموریت صلح به مسکو رفته و با ولادیمیر پوتین دیدار کرده‌ است.

ورزلا فون در لاین، رئیس کمسیون اروپا پیش از این هشدار داده بود که اوربان نباید به عنوان رئیس اتحادیه اروپا به مسکو سفر کند. او افزود که عزم راسخ ۲۷ کشور اتحادیه اروپا راه را برای صلح عادلانه و پایدار در اوکراین هموار می‌کند.

در همین حال، ولادیمیر پوتین در دیدار با وکتور اوربان گفت که آماده است درباره باریکی‌های پیشنهاد صلح و پایان دادن به جنگ دو و نیم ساله گفت‌وگو کند.

پوتین ماه گذشته گفته بود که روسیه به درگیری تنها در صورتی پایان می‌دهد که کی‌یف جاه‌طلبی‌های خود در ناتو را کنار گذاشته با طرح او موافقت کند. پوتین از اوکراین خواست که خطوط فعلی جنگ را به عنوان قلمرو دو کشور بپذیرد.

ویکتور اوربان منتقد کمک‌های نظامی غرب به اوکراین است و گفته می‌شود روابط گرمی با رهبر روسیه دارد. او در پیوند به دیدار با پوتین گفت که هیچ مأموریتی از سوی اتحادیه اروپا برای این سفر ندارد، اما صلح نمی‌تواند «از روی صندلی راحتی در بروکسل» برقرار شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
گورباچف
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها