طالبان از تصمیم خود درباره کاهش حقوق برخی از کارمندان زن عقب‌نشینی کرد

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۱۸

سند رسمی وزارت مالیه طالبان به دست افغانستان اینترنشنال رسیده که نشان می‌دهد این گروه از تصمیم خود درباره کاهش حقوق برخی از کارمندان زن ادارات دولتی عقب‌نشینی کرده است.

در نامه آمده کارمندان زن که همه روزه به وظایف‌شان حاضر می‌شوند تمام معاش و امتیازات خود را دریافت خواهند کرد.

در این مکتوب که روز یکشنبه، ۱۷ سرطان از سوی وزارت مالیه طالبان صادر شده، آمده است که «آنعده از کارکنان طبقه اناث که برحال وظیفه‌اند ولی مطابق کارکنان طبقه ذکور اداره مربوطه همه روزه به وظیفه حاضر نبوده و یا وظایف مندرج لایحه وظایف‌شان را انجام نمی‌دهند، تمام معاشات و امتیازات ماهوارشان صرفا مبلغ افغانی قابل اجرا است.»

براساس این نامه رسمی، به کارمندان زن اداره‌های خدمات ملکی دولتی که بعد از ورود طالبان به کابل با فرمان این گروه خانه‌نشین شدند، بیش از پنج هزار افغانی پرداخت نخواهد شد.

این مکتوب از سوی محمد ناصر آخند، وزیر مالیه طالبان امضا شده است.

پیش از این هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان، دستور داده بود که معاش همه کارمندان زن در حکومت طالبان پنج هزار افغانی باشد.

این فرمان ابهام‌های زیادی را در میان وزارتخانه‌های طالبان به وجود آورد. به گونه‌ای که در پرداخت معاش کارمندان زن بخش صحت و معارف در ماه‌های گذشته اختلال به میان آورد.

در روزهای گذشته برخی کارمندان زن نهادهای صحی به افغانستان اینترنشنال گفتند با وجود آنکه سر کار می‌روند حدود ۴۸۰۰ افغانی معاش دریافت کرده‌اند. برخی از معلمان مکاتب دخترانه دوره‌های ابتدایی در ماه گذشته معاشی دریافت نکردند.

به نظر می‌رسد که محمد ناصر آخند، وزیر مالیه طالبان با صدور نامه تازه خواسته ابهام‌ها در مورد این فرمان هبت‌الله آخندزاده را رفع کند.

در ماه گذشته کارمندان زن چندین شفاخانه و مکتب دولتی در کابل در اعتراض به این فرمان هبت‌الله آخندزاده اعتصاب کاری کردند و آنرا یک تصمیمی «ظالمانه» خواندند.

گروهی از پزشکان در شفاخانه‌های کابل هشدار دادند که اگر طالبان تصمیم کاهش معاشات زنان را تعدیل نکند، اعتصاب کاری را گسترش خواهند داد.

طالبان در نزدیک به سه سال گذشته بسیاری از زنان را خانه‌نشین کرده‌اند و در حال حاضر، زنان تنها در بخش‌های امنیت، صحت، و آموزش کار می‌کنند.

زنان معترض می‌گویند وزارت مالیه طالبان درحالی کاهش کارمندان «غیرحاضر» زن در ادارات را تایید می‌کند که خود این گروه موجب بیکاری و خانه‌نشینی زنان شده‌ است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها