طالبان یک دیپلومات ارشد ایران را از افغانستان اخراج می‌کند

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۴/۱۹

منابع معتبر به افغانستان اینترنشنال می‌گویند علی موجانی، دیپلومات و مشاور نماینده ویژه جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان، در آستانه اخراج قرار دارد.

به گفته منابع، مقام‌های طالبان گفته‌اند که این دیپلومات جمهوری اسلامی «عنصر نامطلوب» است و «پا را از حد خود فراتر گذاشته است.»

منابع می‌گویند طالبان به او که پاسپورت دیپلوماتیک دارد، چند ساعت فرصت داده که کشور را ترک کند.

منابع می‌گویند طالبان این دیپلومات جمهوری اسلامی را در واکنش به اخراج یک دیپلومات خود که اخیرا از مشهد اخراج شد و حرکت‌های غیردیپلوماتیک او، از افغانستان بیرون می‌کند.

جلوگیری از ورود علی موجانی به عیدگاه قندهار

علی موجانی اخیرا گفت که اعضای طالبان به او اجازه ندادند نماز عید قربان را به امامت ملا هبت‌الله، رهبر طالبان، در عیدگاه قندهار ادا کند.

علی موجانی گفته قبلا برای اشتراک در نماز عید به وزارت خارجه طالبان نامه رسمی فرستاده بود، اما وزارت خارجه طالبان «به آداب دیپلوماتیک مباشرت» نکرده و به نامه رسمی برای اشتراک او در نماز عید پاسخ نداده است.

این دیپلومات ایرانی در شبکه اجتماعی اکس نوشته بود که طالبان بعد از یک‌ونیم ساعت انتظار او را از دروازه عیدگاه راه ندادند.

علی موجانی در حساب کاربری خود در اکس نوشته بود که افراد طالبان به او گفتند که دفتر هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان اجازه ورود او به عیدگاه را نداده است.

شکنجه عکاس زن ایرانی و اخراج دیپلومات طالبان

داکتر سلیم، دیپلومات طالبان در ۲۵ قوس ۱۴۰۲ یک عکاس ایرانی را در قنسولگری افغانستان در مشهد لت‌وکوب و شکنجه کرده بود. در پی این رویداد، جمهوری اسلامی این دیپلومات طالبان را اخراج کرد.

سلیم، عضو طالبان به‌عنوان سکرتر اول جنرال‌قنسول افغانستان در مشهد کار می‌کرد.

کاظمی قمی، نماینده ایران در امور افغانستان اخیرا تایید کرد که این دیپلومات طالبان به دلیل لت‌وکوب یک عکاس زن ایرانی اخراج شده است. قمی گفته بود که با متخلف «به شدت برخورد شد، به گونه‌ای که گفته شد آن کارمند باید از اینجا برود و این اقدام صورت گرفت.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها