منابعی در غرب کابل: طالبان قصد دارد بنای یادبود مزاری را نابود کند

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۴/۱۹

در پی تخریب تندیس عبدالعلی مزاری، رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی، گزارش‌ها حاکی از آن است که طالبان در نظر دارد بنای یادبود او را تخریب کند.

منابع محلی گفتند که طالبان از چندی پیش کار ساخت‌وساز را در اطراف این بنا در چهارراهی مزاری آغاز کرده است.

برپایه این گزارش‌ها، این گروه در نظر دارد که کار بازسازی جاده بین پل‌سرخ‌پل‌سوخته را تا چهارراهی مزاری تمدید کند و بنای یادبود او را هم کاملا بردارد.

اعضای طالبان شنبه‌شب گذشته تندیس مزاری را در این چهارراهی تخریب کردند، ولی درباره این اقدام خود توضیحی ندادند.

طالبان پس از تخریب تندیس عبدالعلی مزاری، عکاسی و فیلم‌برداری از تندیس تخریب شده و بنای یادبود او را ممنوع کردند.

به دنبال تخریب تندیس مزاری، شماری از رهبران سیاسی و شمار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی واکنش نشان دادند و آن را «خصمانه» دانستند.

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان این اقدام طالبان را «ماجراجویی و مبارزه‌طلبی» طالبان برای «نبرد مسلحانه زودهنگام» دانست.

همچنین سرور دانش، معاون پیشین ریاست جمهوری این اقدام طالبان را «خصمانه»، «کودکانه» و «نشانه‌ای از ترس» طالبان از «نمادهای فکری و تاریخی مردم افغانستان» دانست.

آقای دانش افزود که در حال حاضر «جنگ فکری و فرهنگی به مراتب مهم‌تر و تعیین‌کننده‌تر از جنگ‌های سیاسی و منازعه برای کسب قدرت و ثروت است».

او توضیح داد که این جنگ فکری و فرهنگی در دو خط «عدالت‌طلبی و آزادیخواهی» و «استبداد و انحصار» جریان دارد و ادامه خواهد داشت.

شماری از رهبران سیاسی نسبت به این اقدام طالبان سکوت کرده‌اند.

در دو روز اخیر شمار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی هم به این اقدام طالبان واکنش نشان دادند. در حالی که حامیان طالبان از این اقدام این گروه حمایت کردند، مخالفان این گروه آن را محکوم کردند.

طالبان به دنبال این اقدام، در مناطق هزاره‌نشین در هرات، پرچم‌های عاشورایی شیعیان را کندند و پاره کردند. افراد این گروه در برخی محلات به مردم گفتند که اجازه ندارند چنین پرچم‌هایی را روی بام‌ها و خیابان‌ها نصب کنند.

این گروه همچنین تصویر امان‌الله خان را هم در تورخم، در شرق افغانستان، سیاه کردند که واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گورباچف
جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها