ملل متحد و رهبران غرب حمله موشکی مرگبار روسیه به اوکراین را محکوم کردند

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۴/۱۹

سازمان ملل و شماری از کشورهای غرب حمله اخیر روسیه به شهرهای اوکراین را محکوم کردند.

جو بایدن، رئيس‌جمهور امریکا نیز این حمله را «وحشی‌گری» روسیه توصیف کرد.

هم‌زمان آمار کشته‌شدگان این حمله نیز به ۴۱ نفر افزایش یافته است.

حمله روز دوشنبه روسیه به چند شهر اوکراین از جمله یک بیمارستان کودکان در کی‌یف، شدیدترین حمله مسکو در سال جاری میلادی توصیف شده است.

طبق گزارش‌ها برخی قربانیان این حمله هنوز زیر آوار گیر مانده‌اند.

یک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل حمله به بیمارستان کودکان و تاسیسات درمانی را «تکان‌دهنده» خواند و گفت آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان، آن را به‌شدت محکوم می‌کند.

این سخنگوی سازمان ملل گفت که قرار است شورای امنیت به درخواست بریتانیا، فرانسه، اکوادور، اسلونیا و امریکا روز سه‌شنبه یک جلسه تشکیل دهد.

هم‌زمان کی‌یر استارمر، نخست‌وزیر بریتانیا «حمله به کودکان بی‌گناه» را از «پست‌ترین اقدامات» خواند و محکوم کرد.

جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا، هم گفت حمله موشکی روسیه به کی‌یف که به یک بیمارستان کودکان آسیب زد، یادآور «وحشی‌گری» روسیه است.

آقای بایدن در بیانیه‌ای افزود که واشنگتن به همراه متحدانش از اقدام‌های جدیدی برای تقویت پدافند هوایی اوکراین رونمایی خواهد کرد.

با این حال، روسیه مسئولیت تلفات حمله روز دوشنبه را به عهده نگرفته است. وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای بدون اشاره مستقیم به انفجار در شفاخانه کودکان، گفت که این رویداد براثر موشک‌های ضدهواپیمای اوکراین اتفاق افتاده است.

در پی این حمله حکومت اوکراین روز سه‌شنبه را به دلیل تلفات شهروندان این کشور از جمله کودکان به عنوان عزای عمومی اعلام کرده است.

وزارت داخله اوکراین اعلام کرده که براثر این حملات موشکی روسیه ۵۰ ساختمان غیرنظامی شامل خانه‌های مسکونی، یک مرکز تجاری و دو مرکز درمانی در کی‌یف و شماری از شهرهای مرکزی و شرقی اوکراین آسیب دیدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گنج‌های پنهان
خبرها
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها