اتاق بازرگانی ایران و افغانستان: افغان‌ها در ایران سه میلیارد دالر سرمایه‌گذاری کرده‌اند

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۲۰

محمود سیادت، رئیس اتاق بازرگانی ایران و افغانستان روز سه‌شنبه گفت بیش از ۵۰ درصد شرکت‌های خارجی ثبت شده در ایران متعلق به شهروندان افغانستان است.

آقای سیادت می‌گوید بازرگانان افغان بیش از سه میلیارد دالر در این کشور سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از این مقام جمهوری اسلامی نوشت: «امروز بیش از ۵۰ درصد شرکت‌های خارجی که در ایران ثبت شده است، شرکت‌های افغانستانی هستند.» به گفته او «بیشترین سرمایه‌گذاران خارجی در ایران نیز افغانستانی‌ها هستند.»

بعد از سقوط کابل به دست طالبان در اسد ۱۴۰۰، بازرگانان افغان به گستردگی در ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند. این سطح از سرمایه‌گذاری، نشان‌دهنده اعتماد بازرگانان افغان به محیط کسب‌وکار در ایران است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و افغانستان در گفت‌و‌گو با ایسنا بر استفاده از تشکل‌های خصوصی در حوزه تجارت با افغانستان و فعالیت اتاق مشترک بین دو کشور تاکید کرد.

محمود سیادت می‌گوید برای رشد اقتصاد افغانستان و ایران از فعالان اقتصادی افغان حمایت و از توانایی‌های آن‌ها استفاده شود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و افغانستان گفت: «ارتباطات و مشکلات افغان‌ها در ایران باید پیگیری شود. آن‌ها بزرگترین سرمایه ما برای آینده ایران در افغانستان هستند.»

پس از حاکمیت دوباره طالبان بر افغانستان شمار زیادی از بازرگانان و سرمایه‌گذاران افغان، شرکت‌ها و بخش بزرگی از سرمایه خود را به کشورهای مختلف از جمله ایران انتقال داده‌ند.

طالبان اما تاکید می‌کند که زمینه سرمایه‌گذاری را برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در افغانستان فراهم کرده است و تلاش می‌کند بازرگانان افغان سرمایه‌های خود را به افغانستان منتقل کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما
گورباچف

رادیو

پادکست‌ها