وزیر خارجه قطر: وضع محدودیت‌های آموزشی و کاری بالای زنان در افغانستان پذیرفتنی نیست

۱۴۰۰/۶/۳۱

وزیر خارجه قطر می‌گوید وضع محدودیت‌های آموزشی و کاری بالای زنان افغانستان از سوی طالبان، برای این کشور پذیرفتنی نیست. شیخ محمد بن عبدالرحمان الثانی وزیر خارجه قطر در گفتگویی با سی‌ان‌ان می‌گوید طالبان آنچه را که می‌گویند، باید در عمل پیاده کنند و حرف و عمل شان یکی باشد.

وزیر خارجه قطر می‌گوید که برای کشورش انزوای افغانستان راه حل نیست، اما به رسمیت شناختن حکومت طالبان نیز در اولویت سیاست خارجی آن کشور قرار ندارد. او می‌گوید «اولویت ما در حال حاضر این است که با افغانستان در تماس باشیم و این کشور را از یاد نبریم. طالبان آنچه را که گفته اند، اکنون باید در عمل پیاده کنند. تمام جامعه جهانی به شمول قطر چشم به طالبان دوخته اند که چگونه عمل می‌کنند».

معاون نخست وزیر و وزیر خارجه قطر همچنان می‌گوید به روند رسیدگی به بحران بشری افغانستان باید جدا از مسایل سیاسی پرداخته شود. او می‌گوید: «طالبان باید کارهایی را انجام بدهند تا افغانستان را به یک کشور با ثبات مبدل بسازند. در همین حال ما باید به وضعیت بحران بشری در افغانستان تمرکز داشته باشیم و این کار را باید جدا از تحولات سیاسی انجام بدهیم».

این مقام قطری می‌گوید برای آنان برخورد نامناسب با زنان پذیرفتنی نیست: «تصمیمی که برای جلوگیری از حضور دختران در مکاتب از سوی طالبان گرفته شده است، برای ما غیرقابل‌قبول است و ما از آنان خواسته ایم تا دستاوردهای افغانستان را به عقب نبرند».

وزیر خارجه قطر می‌گوید آنان قطر را به عنوان یک کشور اسلامی به طالبان مثال زده اند: «ما قطر را به عنوان یک کشور اسلامی برای طالبان مثال می‌زنیم. در اینجا ما زنان زیادی داریم که در حکومت مشغول کار اند و یا هم مشغول تحصیلات عالی اند. ما به طالبان نشان می‌دهیم چگونه یک کشور با مشارکت زنان به رفاه می‌رسد. در اسلام هم محدودیتی برای اشتراک زنان در جامعه وضع نشده است».

پربیننده‌ترین‌ها