دبیر کل سازمان ملل: اگر جهان به افغانستان توجه نکند بهای سنگینی پرداخت خواهد کرد

۱۴۰۰/۷/۱۹

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد قبل از نشست گروه ۲۰ گفت بحران انسانی در افغانستان در حال افزایش است و این مساله حدود نیم جمعیت افغانستان را تحت تاثیر قرار داده است.

او گفت سازمان ملل در بیشتر از یک ماه گذشته به صدها هزار نفر در افغانستان کمک‌های بشردوستانه ارائه کرده است.

آقای گوترش تاکید کرد که کمک‌های بشردوستانه جان انسان‌ها را نجات می‌دهد اما این کمک‌ها ورشکستی اقتصای افغانستان را حل نمی‌کند و جامعه جهانی باید از فروپاشی اقتصادی افغانستان جلوگیری کند.
به گفته گوترش، با مسدود شدن دارایی‌های افغانستان، اقتصاد این کشور در حال فروپاشی است، بانک‌ها در حال بسته شدن و خدمات بهداشتی در بسیار مناطق افغانستان به حالت تعلیق درآمده است.
دبیرکل سازمان ملل در سخنرانی روز دوشنبه ۱۹ میزان، از جامعه جهانی خواست با تزریق پول نقد، از فروپاشی اقتصادی جلوگیری کند. او همچنین گفت به وعده‌های طالبان مبنی تأمین حقوق زنان و اقلیت‌ها نگران است و عدم تعهد طالبان به برابری، رؤیای زنان و دختران افغانستان را از بین خواهد برد. گوترش افزود که زنان و دختران باید در مرکز توجه قرار گیرند و بدون آنها هیچ راهی وجود ندارد که اقتصاد و جامعه افغانستان بهبود یابد.
آنتونیو گوترش به طور جدی از طالبان خواست که به وعده‌های خود در خصوص زنان و دختران عمل کنند و به حقوق بشر بین‌المللی و قوانین بشردوستانه پایبند باشند.
او وضعیت کنونی را یک لحظه ساخت و ویرانی عنوان کرد و گفت اگر اقدام نکنیم و به افغان‌ها کمک نکنیم بهای آن علاوه بر افغان‌ها همه جهان پرداخت خواهد کرد.
او همچنین تصریح کرد که مواد مخدر، شبکه‌های جنایی و تروریستی نیز به احتمال زیاد افزایش خواهد یافت و این مسائل نه تنها به افغانستان بلکه تاثیر بدی برای منطقه و بقیه جهان نیز خواهد گذاشت.

پربیننده‌ترین‌ها