موسسه تحقیقاتی بروکینگز:‌ قدرت‌گیری طالبان روابط اسلام‌آباد و واشنگتن را به وخامت کشاند

۱۴۰۰/۷/۲۱

موسسه بروکینگز نوشته‌ است که رابطه اسلام‌آباد- واشنگتن در پی تصرف کابل به دست طالبان، در لبه پرتگاه قرار گرفته است. مدیحه افضل، نویسنده مقاله می‌گوید اگرچه پاکستان به هدف دیرمدت خود یعنی «عمق استراتژیک» در افغانستان نزدیک شده، اما رابطه این کشور با امریکا را به مخاطره کشانده شد.

این موسسه تحقیقاتی که در واشنگتن موقعیت دارد، در تحلیل خود می‌گوید که رابطه دوجانبه پاکستان - اسلام‌آباد طی ۲۰ سال گذشته با وضعیت جنگ در افغانستان تعریف می‌شد. حالا که جنگ با بدنامی تمام شده و طالبان قدرت را به دست گرفته‌اند، روابط دو کشور در تلاقی قرار گرفته است. نتیجه این تقابل، برای اسلام‌آباد چندان مثبت نیست.

۲۲ نماینده جمهوریخواه در مجلس سنا، طرحی را برای تحریم دولت طالبان و کشورهای حامی آن تنظیم کرده‌اند. پاکستانی‌ها به شدت به این طرح واکنش نشان داده و آن را طرح «ضد پاکستانی»‌ قلمداد کرده‌اند. این طرح خواهان «ارزیابی حمایت کنشگران دولتی و غیردولتی به شمول دولت پاکستان، از گروه طالبان بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۲۰» شده است. منظور از حمایت در این طرح، فراهم ساختن پناهگاه امن، پشتیبانی مالی، حمایت استخباراتی، لوجستیکی و طبی، آموزش، تجهیز، و راهنمایی‌ تاکتیکی، عملیاتی و استراتژیک می‌باشد.

پربیننده‌ترین‌ها