سه مقام‌ پیشین افغان: زمستان و داعش ممکن است صلح دروغین طالبان را به‌هم بریزد

۱۴۰۰/۷/۲۱

سه مقام حکومت پیشین افغانستان به نیوزویک گفته‌اند که با نزدیک شدن زمستان صلح آزمایشی طالبان ممکن است جایش را به آشوب و جنگ تازه‌ای بدهد.

رحمت‌الله نبیل گفته که انحصار قدرت توسط یک گروه کوچک مذهبی با نادیده گرفتن قومیت‌های مختلف راه را برای جنگ‌های نیابتی و داخلی هموار می‌کند.

نادر نادری، رییس پیشین کمیسیون اصلاحات اداری افغانستان به نیوزویک گفته است که صلح صرفا خاموش کردن اسلحه نیست.

به گفته آقای نادری وضعیت مطلوب آن است که همه آینده‌ مشترکی داشته باشند که در آن حقوق و آزادی‌شان حفظ شده باشد.

او گفته است که در ناکامی به دستیابی به این هدف همه از جمله امریکا، دولت قبلی، رهبران افغان، سیاستمداران و طالبان سهیم‌اند.

آقای نادری گفته است که به دلیل این ناکامی اینک بیش از 30 میلیون انسان در افغانستان رنج می‌برد.

عمر زاخیلوال، وزیر مالیه پیشین افغانستان به نیوزویک گفته است که وضعیت فعلی به دلیل سردرگمی زیاد، شرایط بد اقتصادی، ترس و سرخوردگی، مطلوب نیست، اما انتظار ندارد که مردم افغانستان از جنگ دیگری حمایت کنند.

نیوزویک با اشاره به نزدیک شدن فصل زمستان نوشته است که دولت طالبان با طیفی از چالش‌های جدی رو بروست.

این چالش‌ها از انزوای بین‌المللی طالبان گرفته تا حملات بیشتر داعش، اعتراضات به حمایت از زنان، مخالفت‌ها با نفوذ پاکستان و اعتراض جامعه بین‌المللی به کشتار هزاره‌ها و کارمندان حکومت پیشین در افغانستان را شامل می‌شود.

یکی از این سه مقام پیشین افغان در باره فاجعه انسانی قریب‌الوقوعن در افغانستان هشدار داده و گفته است که مسوولیت اخلاقی جامعه بین‌المللی به خصوص آمریکاست تا برای جلوگیری از این بحران کمک کنند.

پربیننده‌ترین‌ها