روسیه از سازمان ملل خواست در کمک‌رسانی به افغانستان نقش اصلی را داشته باشد

۱۴۰۰/۷/۲۸

وزیر خارجه روسیه در سخنرانی افتتاحیه نشست مسکو خواهان ایفای نقش اصلی سازمان ملل در فراهم سازی کمک‌های بشردوستانه و مالی به افغاستان شد.

سرگئی لاوروف ابراز امیدواری کرد که "رهبری سازمان ملل و همه کشورهای عضو" خواست نشست مسکو را بشنود و به آن پاسخ مثبت بدهند.

آقای لاوروف گفت که نقش مرکزی در هماهنگ سازی تلاش‌های بین‌المللی برای کمک به افغانستان را باید سازمان ملل بدوش بگیرد.

وزیر خارجه روسیه می‌گوید از کشورهای غربی که حضور شان در افغانستان به وضعیت سخت امروزی منجر شده، انتظار برخورد مثبت با شهروندان افغانستان دارد.

سرگئی لاوروف افزود که زمان آن است که غرب نه تنها کمک‌های بشردوستانه به شکل سنتی آن را فراهم کنند، بلکه در پرداخت معاشات به گروه‌های از جامعه مثل داکتران و معلمان نیز سهم بگیرند.

این مقام ارشد روسیه همچنین گفت که روی کار آمدن نیروی جدید در افغانستان در آینده قابل پیش‌بینی، هیچ گزینه‌ای دیگری ندارد.

او افزود که عدم شناسایی طالبان از سوی جامعه جهانی، مشکلات اجتماعی و اقتصادی و چالش‌های انسانی که اداره طالبان با آن رو بروست، به این معنی است که وضعیت افغانستان نباید با ثبات دیده شود.

وزیر خارجه روسیه گفت که گروه‌های تروریستی زیاد، از همه مهمتر، داعش سعی می‌کنند از وضعیت موجود در افغانستان سود ببرند. او گفت که مشکل تولید مواد مخدر همچنان سر جایش باقیست.

آقای لاوروف می‌گوید این خطر وجود دارد که تروریست‌ها و قاچاق‌چیان مواد مخدر در پوشش پناهجو وارد کشورهای همسایه شوند.

پربیننده‌ترین‌ها