طنز سیاسی؛ در دفاع از بنتلی سواری محب

پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۷/۲۹

طنزی از موسا ظفر

چند روز پیش کسی حمدالله محب و سعادت منصور نادری را در موتر بنتلی گران‌قیمت در لندن دیده، ازشان عکس گرفته و در رسانه‌های اجتماعی نشر کرده تا مردم از خجالت هفت پشت هر دو درآیند. این نهایت ناجوانی است.

اگر کسی قبلاً دست به چنین کاری می‌زد دفتر محب در محکومیت این امر اعلامیه صادر می‌کرد و با خرج کردن حدود هفت-هشت صد هزار دالر این توطئه را خنثی می‌کرد. بیچاره فعلاً هیچ کسی ندارد که ازش دفاع کند. بدین لحاظ ما تصمیم گرفتیم به صورت قرض ازشان دفاع کنیم تا مگر روزی دوباره صاحب آرگاه و بارگاه شود و پول ما را بپردازد.

نخست اینکه مردم باید بدانند محب برای عیاشی به لندن نرفته. شما نیک می‌دانید که این روزها در انگلیس بحران "دریور لاری" است. آقای محب ضمن اینکه در مسائل کامپیوتر، دیپلماسی، مشاورت، امور امنیتی، اقتصادی، اجتماعی ... خیلی می‌فهمد و یک پکج کامل نبوغ است، در رانندگی کامیون هم خیلی استعداد دارد. ایشان دیروز می‌خواست برای امتحان رانندگی برود که شکار کامره شد. مگر دیوری لاری و پیدا کردن رزق حلال بد است که شما مردم این قدر غر می‌زنید؟

یک عده نشسته قیمت موتر بنتلی را چک کرده و خرده گرفته که چرا محب موتر ۱۵۰ هزار پوندی سوار شده. آقای محب این کار را نه بخاطر خودش، که به خاطر آبروی ملت کرده. اگر ایشان در یک ولگای قدیمی سه هزار دالری در لندن گشت و گذار می‌کرد و کسی می‌گفت، عه! ببین این مشاور امنیت ملی افغانستان بوده، آیا آبروی برای ما و شما می‌ماند؟ اگر ما غیرت داشته باشیم باید پول جمع کنیم و برای محب یک موتر "فراری" بخریم که هم در مقابل پاکستان کم نیاییم، هم اسم "فراری" باکلاس است و با شخصیت ایشان همخوانی دارد.

چند نفری هم انتقاد کرده که گویا محب وطن را فروخته، پول دزدیده و اکنون در لندن برای خودش زندگی شاهانه‌ای دست‌وپا کرده. این افراد مغرض و سیاه‌نما باید بدانند که فروختن به معنی تحویل جنس در برابر پول است. یعنی یک طرف پول می‌دهد و طرف دیگر جنس. این تعریف با کاری که محب کرده جور نمی‌آید. محب در سه سالی که مشاور امنیت ملی بود هم پولی به مقامات فعلی افغانستان داد و هم کشور را به آن‌ها سپرد. این نشان می‌دهد که وی وطن‌فروش نیست و مردم تهمت می‌زنند.

یکی-دو نفر حتی فراتر رفته و گفته موتر سرخی که محب در لندن سوار می‌شود همرنگ خون سربازانی هست که به خاطر ناتوانی و بی‌کفایتی او ریخته. ببینید که مردم چقدر دروغ می‌گویند؟ رنگ موتری که محب سوار شده سرخ عشقی یا گل رز هست درحالیکه رنگ خون سرخ تاریک یا جگری است. منتقدان محب آنقدر کور هستند که بین این دو رنگ نمی‌توانند تفکیک کنند. این خودش نشان می‌دهد که آن‌ها دروغ می‌گویند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها