دفاع خلیلزاد از توافق دوحه: طالبان پس از امضای توافق حتی یک امریکایی را نکشتند

۱۴۰۰/۸/۴

زلمی خلیلزاد یک بار دیگر از توافق صلحی که با طالبان در دوحه امضا شد، دفاع کرد.

او به رادیو ان‌پی‌آر امریکا گفت طالبان قول داد خشونت‌ها را کاهش دهد و پس از آن به مدت ۱۸ ماه حتی یک سرباز امریکایی کشته نشد.

او گفت اگر حکومت کابل سقوط نمی‌کرد می‌شد تضمین‌های بیشتری از طالبان گرفت.

آقای خلیلزاد در پاسخ به پرسش رادیو ملی امریکا (ان‌پی‌آر) درباره افزایش حملات طالبان به شهرهای افغانستان در پی توافق دوحه گفت: "ما به دولت افغانستان در دفاع از مناطق تحت کنترلش کمک کردیم، طالبان نتوانست به ما حمله کند اما ما به طالبان حمله کردیم".

نماینده پیشین امریکا برای صلح افغانستان هفته پیش استعفا کرد و جای خود را به تام وست داد.

او در پاسخ به پرسشی درباره ناتوانی در دفاع از حقوق زنان در برابر طالبان،‌ به سقوط حکومت اشرف غنی اشاره کرد و گفت اگر یک طرف مذاکرات بین‌الافغانی سقوط نمی‌کرد،‌ می‌شد درباره دفاع از حقوق مردم افغانستان به ویژه زنان و دختران از طالبان تضمین گرفت.

آقای خلیلزاد با اشاره به اینکه امریکا نمی‌توانست در جنگ افغانستان پیروز شود گفت وظیفه او در آن شرایط‌،‌ دفاع از منافع ایالات متحده و پایان دادن به آن جنگ بود.

سفیر اسبق امریکا در افغانستان همچنین درباره وضعیت زنان تحت حاکمیت طالبان گفت این رژیم در مقایسه با حکومت قبلی‌اش در دهه ۱۹۹۰ رفتار ملایم‌تری با زنان دارد و اکنون زنان اجازه دارند به دانشگاه‌های خصوصی بروند و دانشگاه‌های خصوصی باز اند. این در حالی است که افغانستان در دوره مورد نظر آقای خلیلزاد، دانشگاه خصوصی نداشت.

زلمی خلیلزاد مسئولیت ناکامی‌های ناشی از خروج از افغانستان را نپذیرفت و گفت او فقط مجری سیاست‌های دو رئیس‌جمهور (ترامپ و بایدن) بوده است.

پربیننده‌ترین‌ها