سفیر افغانستان در امارات: پاکستان سر اشرف غنی را روی چوبه دار می‌خواست

۱۴۰۰/۸/۴

جاوید احمد، سفیر افغانستان در امارات متحده عربی در مقاله‌ای در وال‌ستریت جورنال می‌گوید جنرال قمر باجوا، رئیس ارتش و فیض حمید، رئیس آی‌اس‌آی در سفر ماه می به کابل درخواست‌های مشخصی را مطرح کردند که از نظر ارگ به معنی دار زدن اشرف غنی روی بود.


جاوید احمد گفته است جنرال‌های پاکستانی پیشنهاد کردند که کرسی‌های سهمیه پشتون‌ها در دولت اشرف غنی به طالبان داده شود. موضوعی که رهبران غیرپشتون را نیز نگران کرد. به نوشته سفیر افغانستان، جنرال‌های پاکستانی همچنین از غنی خواستند زندانیان طالبان را آزاد، عملیات ویژه و حملات هوایی را متوقف کند و طالبان را در درآمدهای گمرگ‌ها سهم بدهد و به طالبان اجازه دهد سلاح‌های خود را نگه دارند و از زیر سوال بردن علنی مشروعیت مذهبی طالبان نیز خودداری کند.
جاوید نوشته که مجموعه دوم درخواست‌های پاکستان در مورد مسایل دوجانبه مانند حضور هند در افغانستان بود و رئیس ارتش پاکستان می‌خواست یک تیم رابط اطلاعاتی پاکستان را در داخل افغانستان قرار جابجا کند تا فعالیت‌های هند را زیر نظر داشته باشد.
در این مقاله آمده است که اشرف غنی، رئیس جمهور پیشین درخواست مشابه برای کنترل طالبان را در پاکستان مطرح کرد و پیشنهاد کرد که بریتانیا موضوع نظارت کند اما رئیس ارتش پاکستان این طرح را رد کرد.
دیدگاه درون کاخ افغانستان این بود که پاکستان سر آقای غنی را روی چوب می‌خواست.

پربیننده‌ترین‌ها