طنز سیاسی؛ جمهوری فدرالی خراسان بازی کریکت را ممنوع اعلام کرد

چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۸/۰۵

طنزی از موسا ظفر

جمهوری فدرالی خراسان که هنوز تاسیس نشده، بازی کریکت را پس از آن ممنوع اعلام کرد که تیم افغانستان در یکی از مسابقات جام‌جهانی تیم اسکاتلند را شکست داد. عبدالطیف پدرام نخست ‎وزیر آینده جمهوری فدرالی خراسان یا "جفخ" کریکت را بازی "بی‌مزه، زمان‌گیر و خسته‌کن"خواند.

پدرام گفت که ورزش در قدم نخست باید مزه داشته باشد اگرنه فرق ورزش با آب چیست. آب هم مزه ندارد.

در قدم دوم، آقای پدرام گفت که ورزش باید زمان‌گیر نباشد و نهایتش در پنج الی شش دقیقه ختم شود. نخست‌وزیر پدرام افزود که بازی نباید خسته‌کن باشد زیرا بازی‌هایی که انسان را خسته می‌کند برای ناسلامتی بدن ضرر دارد.

نخست‌وزیر آینده جفخ کریکت را بازی استعماری قلمداد کرد و گفت که جمهوری فدرالی خراسان در اولین روز تاسیس‌اش این بازی راممنوع اعلام خواهد کرد. آگاهان بدین باور است که آقای پدرام نمی‌تواند بدون تایید نصف اعضای کابینه و پارلمان هیچ بازی‌ای را ممنوع کند زیرا قانون اساسی جفخ این صلاحیت را به وی نداده است. محمد رسول تجسس، وزیر آینده ورزش خراسان مخالفت شدید خود را با اظهارات آقای پدرام نشان داده و گفته است، "تو دیگه چقه خراب استی".

گفته می‌شود که اظهارات نخست‌وزیر پدرام دو دستگی شدیدی را در خراسان ایجاد کرده است. خبرنگار افغانستان اینترنشنال از درگیری میان هواداران و مخالفان کریکت در "پل متک"، پایتخت خراسان خبر می‌دهد. در این درگیری‌ها، به گفته سرطبیب شفاخانه سه‌ونیم‌صد بستر پل متک، حداقل شش نفر زخم برداشته است. احتمال می‌رود که درگیری‌ها بیشتر و منجر به سقوط دولت آسیب‌پذیر آقای پدرام گردد. عطا‌محمد نور، رئیس حزب شمال سرد، که در حال حاضر رهبر اپوزیسیون است از آقای پدرام خواسته است که به خاطر اظهارات نابخردانه‌اش از سمت نخست‌وزیری استعفا کند اگرنه وی در یک "چشم بهم زدن" دولت را می‌گیرد.

جنجال‌های اخیر باعث سقوط ارز خراسان شده و دیروز یک "خراس"، واحد پول خراسان، با شش دالر آمریکایی معامله شده است، درحالیکه سه روز پیش قیمت یک خراس هفت دالر آمریکایی گزارش شده بود. به گفته کارشناسان، ادامه تنش‌ها ممکن است منجر به لغو کرسی خراسان در سازمان ملل شود و کشور را به قهقرا ببرد. در واکنش به ممنوعیت کریکت توسط نخست‌وزیر پدرام، کیقباد سروش‌پور، سفیر سابق خراسان در آمریکا، که هنوز مقرر نشده و سفیر آینده محسوب می‌شود، از سمت خود استعفا کرده است. وی گفته است که بهتر است بیکار و قرضدار باشد تا اینکه سفیر کشوری که هنوز تاسیس‌ نشده. استعفای آقای سروش‌پور تا هنوز پذیرفته نشده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
شبکه‌ حزب‌الله: بخش اول: کاساندرا یا پیش‌گویی آشوب
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها