بازرس دولت امریکا از محدودیت دسترسی به معلومات درباره افغانستان انتقاد کرد

۱۴۰۰/۸/۸

بازرس کل دولت امریکا برای افغانستان از محدودیت اطلاعات توسط دو وزارت خارجه و دفاع این کشور انتقاد کرد. جان ساپکو می‌گوید این دو وزارت دسترسی به برخی معلومات درباره نیروهای امنیتی افغانستان را محدود کرده‌اند؛ معلوماتی که می‌توانند تصویر جامعی از سقوط دولت افغانستان ارائه بدهند.

او گفت:‌ «تصویر کامل از آنچه در ماه آگوست در افغانستان اتفاق افتاد و نشانه‌های هشدار برای پیشبینی چنان واقعه‌ای، فقط هنگامی میسر می‌شود که وزارت‌های خارجه و دفاع اطلاعات محدود شده را منتشر کنند».

جان ساپکو از هر دو وزارت خواست تا همه معلومات مربوطه را منتشر کنند. او روز جمعه گفت که محدودیت دسترسی به معلومات توسط وزارت دفاع که به سال ۲۰۱۵ بر می‌گردد، می‌تواند به کنگره امریکا و مردم کمک کند تا به تصویر جامع‌تری از آنچه در افغانستان رخ داد برسند.

ساپکو گفته است که وزارت دفاع امریکا معلوماتی درباره «عملکرد نیروهای امنیتی افغانستان را، از جمله درباره شمار کشته‌ها، توان نظامی،‌ کمبود تسهیلات آموزشی و عملیاتی، آمادگی تاکتیکی و عملیاتی رهبری اردو، ارزیابی جامع از توان رهبری نیروهای امنیتی و میزان آمادگی عملیاتی نیروهای امنیتی» محدود کرده است.

پربیننده‌ترین‌ها