وزیر مالیه اشرف غنی: "سربازان خیالی" باعث شد در جنگ با طالبان شکست بخوریم

۱۴۰۰/۸/۱۹

وزیر مالیه اشرف غنی می‌گوید مقصر سقوط حکومت پیشین مقامهای فاسدی بودند که "سربازان خیالی" را مهندسی کرده و معاش‌شان را به جیب می‌زدند.

خالد پاینده به بی‌بی‌سی نیوز گفت بسیاری از ۳۰۰ هزار نیروی مسلح وجود خارجی نداشتند و "بسیار بیشتر" بودن تعدادشان از افراد طالبان، ادعای غلطی بود.

نیروهای مسلح افغانستان بدون مقاومت جدی تسلیم طالبان شدند و این گروه بیشتر در مناطقی با مقاومت روبرو شد که خیزش‌های مردمی در آن فعال شده بودند.

وزیر مالیه پیشین افغانستان در مصاحبه با بی‌بی‌سی نیوز گفته است که پرسونل خیالی به لیست رسمی اضافه می‌شدند تا جنرال‌ها معاش‌شان را به جیب بزنند.

آقای پاینده که با پیشروی طالبان استعفا داد و افغانستان را ترک کرد، گفت که اطلاعات نشان می‌دهد که بیشتر بودن تعداد نیروهای مسلح این کشور از شمار افراد طالبان نادرست است.

وزیر مالیه پیشین افغانستان گفته است که سیستم حسابدهی به این ترتیب بوده که از والی ولایت پرسیده می‌شد که چه تعداد نیرو دارد و بر اساس آن معاش‌ها محاسبه می‌شد.

او افزود که شمار سربازان خیالی ممکن است ۶ بار بیشتر از آن‌چیزی باشد که وجود داشته و در عین‌حال، افرادی که ترک خدمت کرده یا کشته شده بودند هم اطلاعات‌شان با مرکز شریک نمی‌شد تا فرماندهان‌شان بتوانند کارت حساب بانکی‌شان را نگهداشته و معاش‌شان را بگیرند.

آقای پاینده می‌گوید سربازانی که وجود داشتند، معمولا حقوق‌شان سر وقت پرداخت نمی‌شد، در حالی که جنرال‌هایی بودند که دو بار پول می‌گرفتند: یکبار معاش را از دولت دریافت می‌کردند و همچنین از طالبان بابت خالی کردن میدان به نفع این گروه، پول می‌گرفتند.

او می‌گوید: "این احساس کلی وجود داشت که ما نمی‌توانیم کاری کنیم. پارلمان همینطور کار می‌کند، والی‌ها همینطور عمل می‌کنند. همه می‌گفتند که آب از بالا گل‌آلود است. به این معنی که مقام‌های بسیار ارشد درگیری این معامله‌اند."

با این حال، او گفته است که فکر نمی‌کند اشرف غنی در فساد مالی دست داشته باشد.

وزیر مالیه پیشین افغانستان غرب را بخشی از شکست این کشور خواند و گفت که امریکا و ناتو در از دست رفتن این "فرصت بزرگ" سهم دارند.

مساله وجود سربازان خیالی در صفوف نیروهای امنیتی افغانستان در سال‌های اخیر از بحث‌های جدی بود.

در سال ۲۰۱۶ اداره سربازرس امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) گزارش داد که "نه امریکا و نه حکومت افغانستان، هیچکدام درباره رقم واقعی تعداد سربازان و پولیس چیزی نمی‌دانند."

پربیننده‌ترین‌ها