نماینده رئیس جمهور روسیه: فقط شمولیت قومی در دولت فراگیر مد نظر نیست

۱۴۰۰/۸/۲۶

ضمیر کابلوف، نماینده رئیس جمهور روسیه می‌گوید «اقدامات جنایتکارانه زیادی تحت حاکمیت دولت قبلی رخ داد و طالبان بر ضد جنایتکاران می‌جنگند، حتا بر ضد آنانی که خودشان را به نام طالب یا هوادار طالبان، یا افراد مظلوم جا زده‌اند. طالبان آنها را گرفتار می‌کند، دار می‌زند، می‌کشد».

به عقیده کابلوف «این که گفته شود نه، اول شما وظایفتان را انجام دهید، بعد ما پول می‌دهیم؛ می‌تواند طالبان را به طرف تجارت موادمخدر، برای جبران کمبودی هزینه‌هایشان سوق دهد».

او با اشاره به ضرورت دولت فراگیر گفت: «ما به صراحت به آنها گفته‌ایم که آنچه ما درباره‌اش حرف می‌زنیم فقط همه‌شمولی [دولت] به لحاظ قومی نیست بلکه شمولیت قومی-سیاسی است. ما علاقمندیم که طالبان به کسانی که دیدگاه سیاسی و ایدئولوژیکی مشابه با آن‌ها ندارند، فقط به خاطر این که افغان هستند و کشورشان را دوست دارند، اجازه بدهد وطندوست باشند و حق مشارکت در زندگی اجتماعی و سیاسی در افغانستان را داشته باشند؛ هرچند می‌دانیم این کار دشواری است.»

نماینده رئیس جمهور روسیه می‌گوید ایالات متحده تجهیزات نظامی زیادی از خود به جا گذاشت که فکر نمی‌کند طالبان به آن نیاز داشته باشد و ممکن است در شرایطی باشد که بخشی از آن‌ها را به کشورهای دیگر صادر کند.

با این حال وی تاکید کرد که ما باید جدا برای برگزاری کنفرانس بین‌المللی حمایت مالی از افغانستان کار را شروع کنیم. ما معتقدیم که این کنفرانس باید در چارچوب سازمان ملل، به عنوان یک نهاد جهانی برگزار شود. این یک اولویت است. بخش بزرگی از ساختار طالبان می‌فهمند که باید این جنگ متوقف شود و به جنگ داخلی دیگری نینجامد. آنها باید بازسازی و عادی سازی را در کشور خود آغاز کنند. این اصل موضوع است. ما باید این گرایش را تشویق کنیم تا به گرایش غالب بدل شود.

پربیننده‌ترین‌ها