شبکه خبری ای‌بی‌سی: طالبان زنان معترض افغانستان را تهدید به مرگ کرده است

۱۴۰۰/۸/۲۹

شبکه خبری ای‌بی‌سی به نقل از از فعالان زن گزارش داده است که طالبان، زنان شرکت‌کننده در یک تظاهرات در کابل را یکی یکی تهدید کرده است که اگر دست از اعتراض نبردارند، آنها را «شکار» خواهد کرد.

یکی از زنان معترض که هنوز در افغانستان است و در سازما‌ن‌دهی چندین تظاهرات نقش داشته، می‌گوید افراد طالبان به طور مستقیم او را تهدید کردند که اگر ادامه بدهد، او و خانواده‌اش را خواهند کشت.
شبکه ای‌بی‌سی به دلایل امنیتی، هویت این زن را مخفی نگه داشته است.
در پی تسلط کامل طالبان بر افغانستان، برخی از زنان در چند شهر افغانستان به وضع محدودیت‌ها و سلب حقوق زنان توسط طالبان اعتراض کرده‌اند.
فروزان صافی، فعال مدنی و استاد اقتصاد در مزار شریف، در ماه سپتامبر به زنان معترض پیوست و در برابر سلب حقوق زنان اعتراض کرد، اما در اواخر اکتبر، او کشته شده بود.
بنا بر گزارش‌ها، فروزان آن روز با پاسپورت و مدارک تحصیلی خود از خانه خارج شد و معتقد بود با شخصی ملاقات می‌کند که به او کمک می‌کند تا از افغانستان خارج شود.
جسد او پر از گلوله، در کنار جسد بی‌جان سه زن فعال دیگر پیدا شد.
نیلوفر ایوبی، روزنامه‌نگار و دوست فروزان بر این باور است که این ترور در مزارشریف، آخرین حرکت مبارزه برای حقوق زنان در افغانستان را خاموش خواهد کرد.
او گفت: «با این ترور، من فکر می‌کنم طالبان موفق شدند ترس و وحشت را در خانواده‌ها ایجاد کنند تا زنان، دختران، دختران و همسران خود را متوقف کنند.»
هدر بار، از مسئولان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که وضعیت در افغانستان اکنون «واقعاً بسیار تاریک» است.
او گفته است: «مردم از قبل می‌دانستند که با حاکمیت طالبان قرار است چه بلایی بر سرشان بیاید. اکنون سه ماه [پس از حاکمیت این گروه] می‌بینیم که ترس مردم بیجا نبوده است.»

پربیننده‌ترین‌ها