اتحادیه اروپا از همسایگان افغانستان خواست که از سوء استفاده مهاجران جلوگیری کنند

۱۴۰۰/۹/۱

جوزپ بورل، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا روز دوشنبه، اول قوس از همسایگان شمالی افغانستان خواست تا از آنچه او «سوء استفاده از مهاجران برای اهداف سیاسی مقامات بلاروس» توصیف کرد، جلوگیری شود.

اتحادیه اروپا همچنین طرح یک میلیارد یورویی خود را در مورد حمایت از افغانستان به همسایگان شمالی افغانستان ارائه کرد. از این کمک‌ها در زمینه کمک‌های بشردوستانه و کنترول بحران مهاجرت افغانستان استفاده خواهد شد.

براساس گزارش رویترز جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و یوتا اورپیلینن، کمشنر مشارکت‌های بین‌المللی، با وزرای خارجه کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان و معاون وزیر خارجه ترکمنستان در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان دیدار کردند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از این دیدار، در یک نشست خبری گفت که او جدیدترین اطلاعات را در مورد وضعیت مرزهای اتحادیه اروپا با بلاروس با وزرای خارجه همسایگان شمالی در میان گذاشته و از آنها برای جلوگیری از «ابزاری‌سازی انسان‌های در معرض خطر» درخواست حمایت کرده است. این دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا می‌گوید باید از فریب دادن مردم و متقاعد کردن آنها به اینکه راهی برای رسیدن به اروپا وجود دارد، جلوگیری شود.

کمشنر مشارکت‌های بین‌المللی در همین نشست خبری گفت که او طرح بسته حمایتی یک میلیارد یورویی اتحادیه اروپا به افغانستان را به همسایگان شمالی این کشور ارائه کرده است. به گفته او تقریباً نیمی از این کمک، در واقع برای کشورهای همسایه افغانستان در نظر گرفته شده است.

همسایگان شمالی افغانستان و اتحادیه اروپا با انتشار یک بیانیه مشترک در پایان این نشست، بر مقابله مشترک با قاچاق انسان تأکید کردند.

پربیننده‌ترین‌ها