سی‌ان‌ان: بیش از ۳ هزار دانشجو، استاد و کارمند دانشگاه امریکایی افغانستان جا مانده‌اند

۱۴۰۰/۹/۸

شبکه سی‌ان‌ان در گزارشی می‌گوید از مجموع ۴ هزار دانشجو، فارغ‌التحصیل و کارمند دانشگاه امریکایی افغانستان تنها حدود ۶۰۰ نفر از این کشور خارج شده‌اند.

ایِن بیکفورد، رییس این دانشگاه به سی‌ان‌ان گفت ۴۵۰ دانشجوی برحال افغانستان را ترک کرده و ۳۷۵ نفر دیگر هنوز در افغانستان‌اند.

به گزارش سی‌ان‌ان دانشجویان دانشگاه امریکایی افغانستان در بیشتر کشورهای جهان پراکنده شده‌ و به صورت آنلاین درس می‌خوانند.

طبق این گزارش ۱۰۹ تن از این دانشجویان به دانشگاه امریکایی عراق در سلیمانیه پیوسته‌ و ۱۰۶ تن دیگر به دانشگاه امریکایی آسیای مرکزی در بیشکک قرقیزستان و شماری هم به کشورهایی مانند پاکستان و ترکیه رفته‌اند.

سی‌ان‌ان می‌گوید قطر ۱۰۰ دانشجوی افغان را در "شهر آموزشی دوحه" اسکان داده خواهند شد که دانشگاه‌های امریکایی مانند جورج تاون و نورث وسترن در آن موقعیت دارند.

از این میان تنها ۵۰ دانشجوی دانشگاه امریکایی افغانستان موفق شدند که به امریکا بروند و در پایگاه‌های نظامی منتظر اسکان مجدد باشند.

برشنا موسی‌زی که در حمله آگست سال ۲۰۱۶ طالبان بر دانشگاه امریکایی افغانستان در کابل زخمی شد، یکی از صدها دانشجوی این دانشگاه است. موسی‌زی دانشجوی حقوق بود و امیدوار است ماسترسی‌اش را در همین رشته در امریکا ادامه دهد.

سی‌ان‌ان می‌گوید خانم موسی‌زی به دلیل جراحات که در این حمله برداشت، امکان سفر برایش دشوار شده و در دوحه خواهد ماند. هرچند تعداد زیاد از اعضای خانواده‌ او به امریکا رفته و در یک پایگاه نظامی در میدوست اسکان داده شده‌اند.

در حمله سال ۲۰۱۶ طالبان به دانشگاه امریکایی افغانستان ۱۵ دانشجو و یک کارمند این دانشگاه کشته شدند.

این دانشگاه در بیست سال گذشته یکی از نمادهای مهم حضور امریکا در افغانستان به شمار می‌رفت. از همین رو، برای گروه‌های شورشی از جمله طالبان یک هدف مشروع تلقی می‌شد.