منابع چینی: با وجود فشار طالبان، پروژه معدن مس عینک آغاز نشده است

۱۴۰۰/۹/۲۶

روزنامه گلوبال تایمز به نقل از منابع چینی گزارش داده است که به ‌رغم فشار طالبان برای از سرگیری پروژه مس عنیک توسط یک شرکت چینی، کار استخراج این معدن به دلیل وضعیت جاری در افغانستان و مسایل امنیتی، آغاز نشده است.

اخیراً سخنگوی طالبان گفته بود که مقامات این گروه کار با چین را در پروژه معدن مس عینک از سر گرفته‌اند.

مسئولان شرکت‌های چینی به روزنامه گلوبال تایمز گفتند قبل از پیشرفت در معدن مس عینک، باید اقدامات دیگری برای بهبود شرایط انجام شود. يکی از کارکنان شرکت چینی در پروژه مس عینک گفته است هنوز کار ساخت‌وساز در معدن مس عینک آغاز نشده است، چه رسد به اینکه از سر گرفته شود.
گائو سوسو، کارمند کمیته توسعه اقتصادی و تجاری چین در بخش عرب، به گلوبال تایمز گفت که این سازمان به این زودی‌ها نسبت به از سر گیری کار روی معدن مس خوش‌بین نیست.
در همین حال، سفارت چین در کابل روز جمعه، ۲۶ قوس به شرکت‌ها و شهروندان این کشور هشدار داد که برای بازرسی منابع معدنی به این افغانستان سفر نکنند. سفارت چین گفته وزارت معادن و پترولیم افغانستان معیارهای سخت‌گیرانه‌ای برای صدور مجوز برای اکتشاف مواد معدنی دارد و ممکن است افراد و شرکت‌هایی که بدون مجوز این کار را انجام می‌دهند، بازداشت شوند.
پژوهشگران چینی معتقد اند که طالبان برای رشد اقتصادی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی حسن نیت دارد، اما این امر برای پیشرفت افغانستان به تنهایی کافی نیست و طالبان نیاز جذب به کارشناسان، مدیران حرفه‌ای و تکنوکرات‌های بیشتری دارد.
در ماه نوامبر، گلوبال تایمز گزارش داد که نمایندگان چند شرکت چینی با ویزای ویژه وارد افغانستان شده‌اند و بازرسی‌هایی را روی پروژه‌های لیتیم شروع کرده‌اند.