فرمانده پیشین کوماندو: بین حمدالله محب و رییس آی‌اس‌آی در سقوط دادن نظام فرقی نیست

۱۴۰۰/۹/۳۰

فرمانده پیشین عملیات‎‌های ویژه نیروهای کوماندو می‌گوید سهمی که حمدالله محب، مشاور شورای امنیت افغانستان در تخریب جمهوریت داشت، دست کمی از رییس ISI پاکستان نیست.

جنرال فرید احمدی به افغانستان اینترنشنال گفت که فرمان عقب نشینی نیروها در برابر طالبان از سوی شورای امنیت صادر می‌شد.

این جنرال کارکشته افغان که دستکم سه بار در جنگ زخمی شده می‌گوید آقای محب مسوول درجه یک تسلیمی ارتش در برابر طالبان است و شک دارد که او یک افغان باشد.

جنرال فرید احمدی افزود آقای محب از آدرس شورای امنیت چهره‌های جوان و بیگانه با دکترین و رهبری اردو را در راس فرماندهی این نهاد مهم امنیتی تعیین می‌کرد.

ااین فرمانده پیشین عملیات‌های خاص کوماندو همچنین گفت که یک روز پیش از سقوط کابل حدود ده هزار نیروی امنیتی در پایتخت بود و دلیل این که از شهر دفاع نکردند، فقدان رهبری و اراده برای دفاع بود.

او افزود که اشرف غنی، رییس‌جمهور پیشین و حلقه خاص او بیشتر آمادگی فرار داشتند تا اینکه از شهر دفاع کنند.

این فرمانده پیشین می‌گوید انگیزه نیروها برای مقاومت زمانی از بین رفت که مشروعیت نظام زیر سوال رفت، فساد گسترده شد و اختلافات بین سیاستمداران کشور به اوج رسید.

جنرال فرید احمدی می‌گوید حدود ۵۰ جنرال کارکشته به‌دلیل سیاست‌های غلط شورای امنیت و حلقه خاص آقای غنی از اردو بیرون شدند که اگر می‌بودند شاید وضعیت فرق می‌کرد.

این فرمانده ارتش در ادامه گفت که جنرال‌ها و افسران ارتش تحت تعقیب طالبان قرار دارند و شب‌ها از خانه‌های‌شان بازدشت شده و سپس شکنجه یا کشته می‌شوند.

او از امریکا و دیگر متحدان پیشین افغانستان خواست برای نجات آنها کار ی بکنند.