سیاستمداران و فعالان زن افغان از بی‌سرنوشتی‌ در ترکیه نگران‌اند

۱۴۰۰/۹/۳۰

شماری از سیاستمداران زن، از جمله وکلای سابق پارلمان افغانستان که پس از تسلط طالبان به ترکیه گریخته‌اند، به علت انقضای تاریخ ویزه و دشواری مالی با آینده نامعلومی روبه‌رو اند. آنان می‌گویند که درخواست پناهندگی‌شان به کشورهای غربی بی‌پاسخ مانده است.

یکی از وزیران سابق حکومت پیشین که نخواست نامش فاش شود، به روزنامه انگلیسی زبان ایندیپندنت گفت که برای تامین مصارف خانواده‌اش با مشکلات مواجه است، زیرا طالبان حساب بانکی او را مسدود کرده اند.

این وزیر پیشین که به نمایندگی از ۳۵ زن افغان که سابق وزیر، معیین، نماینده پارلمان و فعال جامعه مدنی بودند، با این روزنامه صحبت می‌کرد، افزود این زنان فقط ویزه موقت شش‌ماهه دارند و از تمدید آن نیز مطمین نیستند.

او می‌افزاید: «هیچ حمایتی از سوی حکومت ترکیه دریافت نکرده ایم. سه دختر من نمی‌توانند به مکتب بروند، زیرا هزینه تحصیل بسیار زیاد است.»

این زنان که به کشورهای امریکا، بریتانیا، کانادا و سویدن درخواست پناهندگی داده اند، تا اکنون پاسخی به تقاضای پناهندگی‌شان دریافت نکرده اند.

در همین حال، هدر بار، مسئول بخش زنان در دیده‌بان حقوق بشر، به ایندیپندنت گفت که سختی‌های فعالان و سیاستمداران زن که از افغانستان فرار کرده‌اند، «متاسفانه یک واقعیت آشکار» است.

به گفته خانم بار، «تعداد افرادی که احساس می‌کنند چاره‌ای جز فرار از افغانستان ندارند، بسیار بیشتر از آن است که کشورهای مهاجرپذیر مایل به پذیرش شان باشند.»

هدر بار می‌گوید که وضعیت این زنان افغان در ترکیه «بسیار نامطمین» است. زیرا، آنان توان کسب درآمد، تمدید ویزه و فرستادن فرزندان شان به مکتب را ندارند.

تازه‌ترین خبرها