تنش مرزی؛ طالبان سیم خاردار احداث شده توسط پاکستان در خطوط مرزی را برمی‌دارد

۱۴۰۰/۹/۳۰

تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد اعضای طالبان در حال جمع‌آوری سیم‌های خاردار از خطوط مرزی افغانستان و پاکستان هستند. در نوار تصویری منتشر شده، یکی از اعضای طالبان به مرزبان پاکستانی هشدار می‌دهد که از جنگ با پاکستان «بیشتر از جنگ با یهود» خوشحال خواهد شد.

پیش از تسلط طالبان بر افغانستان نیز احداث سیم خاردار در خطوط مرزی میان افغانستان و پاکستان از موضوعات جنجالی میان دو کشور بود.
دولت پاکستان در آغاز سال ۱۳۹۶ خورشیدی اجرای طرح حصارکشی در خطوط مرزی با افغانستان را آغاز کرد. مقامات نظامی پاکستان می‌گفتند استقرار سیم‌های خاردار می‌تواند از عبور نیروهای شبه‌نظامی از هر دو کشور به خاک کشور مقابل جلوگیری کرده و در نتیجه میزان حملات تروریستی نیز کاهش خواهد یافت. وزارت خارجه افغانستان در آن زمان از اقدام پاکستان برای کشیدن سیم خاردار در مرز با این کشور ابراز نارضایتی کرده و معتقد بود که طرح حصارکشی «توافقنامه خط دیورند» را نقض می‌کند.
طالبان در دهم قوس وارد درگیری نظامی با مرزبانان ایران نیز شده بودند. درگیری نظامی که سریعا وارد تیترهای رسانه‌ها شد و بحث‌های فراوانی را ایجاد کرد. سخنگوی طالبان بعداً گفت این درگیری ناشی از «سوء تفاهم» میان مرزبانان دو طرف بوده، اما سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت دلیل درگیری ناآشنایی طالبان با جغرافیای مرزی بوده است.

منقدان در آن زمان می‌گفتند طالبان و ایران هر دو از درگیری با یک کشور خارجی به عنوان تاکتیکی استفاده می‌کند تا مخالفان خود را به بهانه بسیج ملی علیه نیروی متجاوز خارجی، در کنار خود بیاورد.
عبدالحمید خراسانی، آمر طالبان برای امنیت پنجشیر با انتشار ویدیویی از گفتگوی جدل‌برانگیز میان مرزبانان پاکستان و طالبان، از ارسال هشدار به مرزبانان پاکستانی ستایش کرده است.
در سطح سیاسی اما پاکستان به عنوان بزرگترین حامی استقرار طالبان در افغانستان شناخته می‌شود. پاکستان دو روز قبل میزبان نشست نخست وزرای کشورهای اسلامی بود. این کشور دستگاه دیپلماتیکش را فعال ساخته تا کشورهای منطقه و جهان را برای حمایت از طالبان متقاعد سازد.