کامالا هریس: طالبان «رفتار مناسب» با زنان و دختران ندارد

۱۴۰۰/۱۰/۵

معاون رئیس‌جمهور امریکا می‌گوید نگران وضعیت زنان و دخترانی است که زیر سلطه طالبان زندگی می‌کنند. او گفت که طالبان در برخورد با زنان، انتظارات امریکا را برآورده نکرده است.

هریس گفت که ایالات متحده با ارائه کمک های بشردوستانه می خواهد به زنان افغانستان یاری برساند.

کامالا هریس در یک مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس، در پاسخ به پرسش مجری که آیا معتقد است ایالات متحده زنان افغانستان را تنها گذاشته است یا خیر، گفت: «من نگرانم که طالبان آنچه را که ما رفتار مناسب و درست با دختران و زنان می‌دانیم، رعایت نکرده‌است و به همین دلیل موضع ما در برابر طالبان چیزی است که می‌بینید، زیرا این موضوع یکی از بزرگترین ملاحظات و نگرانی‌های ما است.»

در این مصاحبه، هریس همچنان گفت که او از تصمیم بایدن برای خروج نیروها از افغانستان حمایت می‌کند و افزود که ایالات متحده با سازمان ملل متحد و دیگر سازمان های همکار برای ارائه کمک‌های بشردوستانه، با دور زدن طالبان، برای اطمینان از حمایت از زنان و دختران افغان کار می‌کند.

او گفت: «یکی از مسائل عمده ما در رابطه به هر گونه گفتگو با طالبان دقیقا وضعیت و نحوه برخورد این گروه با زنان و دختران، دسترسی به آموزش، همچنان نگرانی در مورد مبارزه با تروریرم است.»

پس از به قدرت رسیدن طالبان، زنان و دختران از تحصیل و کار در نهادهای دولتی در افغانستان محروم شده اند. چنانچه، در تازه‌ترین مورد طالبان گفته اند که زنان نمی‌توانند مسافت بیش از ۷۲ کیلومتر را «بدون محرم شرعی» طی کنند.