تلاش امارات متحده برای مدرن‌ سازی تجارت؛ انحصار برخی خانواده‌های بزرگ بر واردات لغو می‌شود

۱۴۰۰/۱۰/۶

فایننشال تایمز گزارش داد که امارات متحده عربی به برخی از بزرگ‌ترین خانواده‌های تجاری خود گفته که قصد دارد انحصار فروش کالاهای وارداتی را لغو کند.

تصمیم تازه امارات، رقیب اقتصادی رو به رشد عربستان سعودی، اقدامی برای جذابیت بیشتر اقتصاد خود برای سرمایه‌گذاران خارجی توصیف شده است.

حکومت امارات به درخواست‌های رویترز برای اظهارنظر پاسخ نداده اما وزارت اقتصاد این کشور به یک خبرگزاری محلی گفته است که پیش‌نویس قانون آژانس‌های تجاری هنوز نهایی نشده است.

کابینه این پیش نویس را برای بحث و بررسی و احتمالاً اصلاحات بیشتر به شورای ملی فدرال ارجاع خواهد داد.

در گزارشی که به‌دست رویترز رسیده آمده است که قانون پیشنهادی به تمدید خودکار قراردادهای نمایندگی تجاری موجود در این کشور خلیج فارس پایان می‌دهد و به شرکت های خارجی این فرصت را می‌دهد تا کالاهای خود را توزیع کنند یا نمایندگان محلی خود را تغییر دهند.

این گزارش به نقل از یک مقام اماراتی می‌گوید: "برای خانواده‌ها منطقی نیست که چنین قدرت و دسترسی ترجیحی به ثروت آسان داشته باشند. ما باید اقتصاد خود را مدرن کنیم."

البته قانون پیشنهادی باید توسط رهبری امارات تایید شود و معلوم نیست که چه زمانی این کار انجام می‌شود.

طی سال گذشته، امارات متحده عربی، رقیب اقتصادی رو به رشد عربستان سعودی، اقداماتی را برای جذابیت بیشتر اقتصاد خود برای سرمایه گذاران خارجی انجام داده است.

در اوایل سال جاری، امارات متحده عربی گفت که خارجی‌هایی که شرکتی را افتتاح می‌کنند، پس از ایجاد تغییراتی در قانون شرکت امارات، دیگر نیازی به سهامدار یا نماینده اماراتی ندارند.