شورشیان حوثی: موقتا اجازه می‌دهیم کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل وارد میدان هوایی صنعا شود

۱۴۰۰/۱۰/۷

شورشیان حوثی که از حمایت ایران برخوردارند روز سه‌شنبه به طور موقت به هواپیماهای حامل کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل اجازه داد به میدان هوایی صنعا، پایتخت بنشینند. این میدان هفته‌ها بر روی پروازها بسته بود.

یمن که از سال ۲۰۱۴ درگیر جنگ داخلی شده، شاهد بدترین بحران انسانی است.

در بحبوحه حملات هوایی سنگین ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به پایتخت و حملات موشکی و پهپادی حوثی‌ها به عربستان، حوثی‌ها که صنعا و بخش اعظم شمال یمن را کنترل می‌کنند، مانع نشست پروازهای حامل کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل و سایر پروازها به میدان هوایی صنعا شده‌اند.

حوثی‌ها گفته بودند که این میدان هوایی به دلیل مشکلات فنی غیر قابل استفاده است. شورشیان ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی را به ممانعت از ورود تجهیزات جدید کنترل ترافیک هوایی متهم کردند.

ائتلاف برای بازگرداندن حکومت به رسمیت شناخته شده بین المللی یمن به قدرت می جنگد و از همین رو، اقدام به محاصره هوایی، زمینی و دریایی صنعا و شمال یمن کرده است.

جنگ یمن در سال ۲۰۱۴ آغاز شد، زمانی که حوثی‌ها صنا را تصرف کردند و حکومت را مجبور به تبعید در عربستان سعودی کردند. ائتلاف به رهبری عربستان در ماه مارچ ۲۰۱۵ وارد این جنگ شد.

در طول سال‌های گذشته، جنگ بدترین بحران انسانی جهان را ایجاد کرده است.

بر اساس گزارش سازمان ملل، بیش از نیمی از جمعیت ۱۶.۲ میلیون نفری یمن با گرسنگی حاد مواجه هستند و ۲.۳ میلیون کودک در معرض خطر سوء تغذیه قرار دارند.

برنامه جهانی غذا اعلام کرده است که در سال ۲۰۲۲ به ۱.۹۷ میلیارد دالر برای ادامه کمک‌های غذایی حیاتی به خانواده‌های در آستانه قحطی در یمن نیاز دارد.