یک مقام صحی:افزایش سریع ابتلا به اومیکرون می‌تواند اسراییل را به مصونیت گله‌ای سوق دهد

۱۴۰۰/۱۰/۱۲

یک مقام ارشد صحی اسراییل می‌گوید افزایش سریع ابتلا به سویه اومیکرون کرونا می‌تواند منجر به رسیدن این کشور به مصونیت گله‌ای شود،.

ناچمن آش گفت ترجیح این است که مصونیت گله‌ای با واکسناسیون همگانی به‌دست آید.

سویه اومیکرون باعث ابتلای سریع می‌شود اما میزان مرگ و میر در آن کم است.

بر اساس داده‌های منتشر شده در خبرگزاری رویترز، میزان ابتلا به کرونا در سراسر جهان به بالاترین حد خود رسیده است، به‌گونه‌ای که در فاصله ۲۴ تا ۳۰ دسامبر، به طور متوسط ​​​​بیش از یک میلیون مورد ابتلا در روز شناسایی شده است.

با این حال، مرگ و میر در نوع خود افزایش نیافته و این امید را به وجود می‌آورد که سویه جدید کرونا کمتر کشنده باشد.

تا اواخر دسامبر، اسراییل موفق شد تا حدودی از شیوع اومیکرون جلوگیری کند، اما با افزایش نرخ ابتلا به این ویروس، انتظار می‌رود موارد روزانه در سه هفته آینده به بالاترین حد خود برسد.

ناچمن آش، مدیر کل وزارت صحت اسراییل می‌گوید این وضعیت می‌تواند منجر به مصونیت گله‌ای شود.

او گفت: "برای رسیدن به ایمنی گله‌ای تعداد ابتلا باید بسیار بالا باشد. این امکان پذیر است اما ما نمی‌خواهیم از طریق افزایش موارد ابتلا به آن برسیم، ما می‌خواهیم این اتفاق در نتیجه واکسیناسیون بیشتر بیفتد.

مصونیت گله‌ای نقطه‌ای است که در آن یک جمعیت از طریق واکسیناسیون یا توسط افرادی که با ابتلا به بیماری انتی‌بادی تولید کرده‌اند از ویروس محافظت می‌شود.

حدود ۱.۳ میلیون مورد ابتلا به ویروس کرونا در اسراییل از آغاز همه‌گیری ثبت شده است. اما گفته می‌شود که احتمالا تا پایان جنوری بین دو تا چهار میلیون نفر در این کشور مبتلا شوند.