پیرترین فرد جهان در جاپان است یا در افغانستان "بود"؟

۱۴۰۰/۱۰/۱۴

در حالی که رسانه‌های دنیا می‌گویند پیرترین فرد جهان تولد ۱۱۹ سالگی خود را در جاپان جشن گرفته است،‌ خبرگزاری وابسته به طالبان از مرگ یک مرد "۱۴۴ ساله" در افغانستان خبر می‌دهد.

باختر ادعا می‌کند که مولوی محمد امین مشهور به ملای کلان در هنگام مرگ در اثر بیماری، ۱۴۴ ساله بوده است.

کانه تاکانا که روز یکشنبه ۲ جنوری ۲۰۲۲ در آسایشگاه سالمندان در ایالت فوکای جاپان تولد خود را جشن گرفت، از موسسه ثبت رکوردهای جهان (گینس) گواهینامه‌ای دارد که تایید می‌کند پیرترین فرد زنده جهان است.

در جاپان مانند بسیاری از کشورهای دیگر جهان، تاریخ دقیق تولد شهروندان،‌ گاهی به دقت ساعت و دقیقه‌، در زایشگاه‌های محل تولدشان، اسناد ثبت احوال و گواهی تولد (شناسنامه) ثبت می‌شود.

در حالی که در افغانستان،‌ به جز سال‌های پسین، کمتر کسی از تاریخ دقیق تولد خود آگاه است.

برخی افراد کهن‌سال در پاسخ به پرسش‌هایی درباره سن یا تاریخ تولد خود،‌ به‌طور مثال می‌گویند "۱۵ پادشاه‌گردشی را به یاد دارم" و منظورشان از پادشاه‌گردشی، تغییر حکومت‌ها در افغانستان است.

به این ترتیب، بعید به نظر می‌رسد کسی از سن و سال واقعی مولوی محمد امین که خبر درگذشت او در رسانه‌های افغانستان منتشر شده،‌ آگاه باشد.

در حالی که اکنون خبرگزاری‌های افغانستان، سن این مولوی را ۱۴۴ یا ۱۴۵ سال نوشته‌اند، چهار سال پیش زمانی که خبر بیماری او منتشر شد، سنش ۱۳۶ اعلام شده بود.