مقام هندی: خطر قاچاق موادمخدر افغانستان به هند دو برابر شده است

۱۴۰۰/۱۰/۱۴

رئیس اداره مبارزه با قاچاق در هند می‌گوید که از راه افتادن موج موادمخدر به سوی هند نگران است.اس‌.ان‌. پرادان به نشریه مالی نیکی گفت، طالبان توانایی مبارزه با کشت و تولید موادمخدر را ندارد و با وخیم شدن اوضاع اقتصادی و اجتماعی افغانستان، زمینه قاچاق بیشتر این مواد فراهم می‌شود.

پرادان با اشاره به آمار رسمی گفت که هند به علت داشتن ۷ میلیون معتاد، بازار جذابی برای موادمخدر افغانستان است که از طریق پاکستان به این کشور انتقال داده می‌شود.

به گفته او، ماده مخدر شیشه که تولید آن در افغانستان گسترش یافته است، همپا با هیروئین توسط گروه‌های جنایتکار در پاکستان از طریق زمین و دریا به هند، سریلانکا و برخی دیگر از کشورهای جنوب شرق آسیا قاچاق می‌شود.

پولیس هند تا حال چندین محموله موادمخدر از افغانستان را ضبط کرده است. پولیس در ماه سپتامبر، محموله ای به وزن ۳ تن هیروئین را در بندر مندرا در ایالت گجرات کشف کرد که بزرگترین محموله ضبط شده موادمخدر در تاریخ این کشور توصیف شده است.

پرادان می‌گوید که با تسلط مجدد طالبان بازار تولید و قاچاق موادمخدر در افغانستان رونق یافته است. بر اساس آخرین گزارش سازمان ملل، فعلا افغانستان ۸۰ درصد هیروئین و تریاک و همچنان شیشه را در جهان تولید می‌کند.