فرمانده پیشین کماندوی ارتش به دیپلمات‌های افغانستان: تحت تاثیر نفوذ طالبان نروید

۱۴۰۰/۱۰/۱۴

جنرال فرید احمدی، فرمانده قول‌اردوی کماندوی ارتش فروپاشیده افغانستان از دیپلمات‌های افغانستان مقیم در کشورهای خارجی خواست که تحت نفوذ طالبان قرار نگیرند و با طالبان همکاری نکنند.

او خطاب به دیپلمات‌ها نوشت که اجازه ندهند تاریخ و مردم درباره آنها مانند رهبران سیاسی قضاوت کند.

این فرمانده پیشین نظامی در صفحه رسمی توییترش نوشته است که دیپلمات‌های افغانستان از ارزش‌های جمهوری اسلامی افغانستان نمایندگی می‌کنند نه از اشخاص و از آنها خواهش کرده که تحت تاثیر نفوذ طالبان نروند.

جنرال فرید احمدی خطاب به دیپلمات‌ها تاکید کرده که «هویت و آینده درخشان سیاسی خود را حفظ کنید به شما باور و اعتماد داریم.»

در ماه‌های گذشته، طالبان تلاش‌های فراوانی کرده تا در میان جامعه دیپلماتیک افغانستان نفوذ و از این راه برای کسب مشروعیت خود استفاده کند.

در روزهای گذشته وزارت خارجه طالبان ادریس زمان، سرپرست سابق وزارت خارجه حکومت اشرف غنی را به این وزارتخانه دعوت کردند. ادریس زمان هم این دعوت را پذیرفت و با امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان و معاون او شیرمحمد عباس استانکزی دیدار کرد.

دیدار آنها در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان بحث‌های گسترده‌ای را برانگیخت. بسیاری از فعالان جامعه مدنی آدریس زمان را به «خیانت به خون قربانیان جنگ افغانستان و کشته شد‌گان حملات تروریستی طالبان» متهم کردند.

براساس گزارش‌ها امیرخان متقی در این دیدار گفته است اکنون برای تمام افغان‌ها زمینه کار و زندگی با عزت در داخل کشور فراهم شده است.

ادریس زمان نیز در این دیدار به طالبان وعده همکاری داده است.