ادامه تلاش‌های طالبان برای سلب استقلال وکلای مدافع افغانستان

۱۴۰۰/۱۰/۱۴

وزارت عدلیه طالبان روز دوشنبه، ۱۳ جدی بار دیگر اعلام کرد که وکلای مستقل مدافع افغانستان باید برای دریافت جواز کار از سوی طالبان به این وزارت مراجعه کنند.

مجله تخصصی حقوق‌دان نوشته است این اقدام نشان‌دهنده ادامه تلاش‌های طالبان برای سلب استقلال حرفه‌ای وکلای مدافع افغانستان است.

بر اساس بیانیه‌ای که وزارت عدلیه طالبان صادر کرده است، وکلای مدافع قادر نخواهند بود با مجوزهای قبلی‌شان به فعالیت ادامه دهند.

این اقدام، آخرین گام از سلسله تلاش‌های رژیم طالبان برای سرکوب فعالیت‌های انجمن مستقل وکلای افغانستان است؛ سازمانی که در سال ۲۰۰۸ میلادی برای نظارت بر صدور مجوز وکلای جدید و حمایت از حاکمیت قانون وعدالت اجتماعی تأسیس شد.

در ۱۴ نوامبر ۲۰۲۱، کابینه طالبان حکمی صادر کرد که وزارت عدلیه این گروه صلاحیت رسیدگی به امور انجمن مستقل وکلای مدافع را به دست خواهد آورد. در ۲۳ نوامبر، دفاتر این انجمن در کابل به تصرف طالبان مسلح درآمد. آنها کارمندان و وکلای حاضر در انجمن را تهدید به خشونت کردند و سپس دستور دادند از دفتر انجمن خارج شوند.

طالبان رئیس جدیدی را با صلاحیت‌های مشکوک برای رهبری انجمن گماشتند. گفته می‌شود فردی که به عنوان رئیس جدید انجمن مستقل وکلای مدافع افغانستان منصوب شده است وابسته به وزارت عدلیه طالبان است، اما تجربه کاری در زمینه حقوقی ندارد. این افراد مسلح ظاهراً فرمان کابینه موقت طالبان را طوری تفسیر کرده بودند که نشان می‌دهد وزارت عدلیه باید اختیار انحصاری صدور مجوز و همچنین کنترل انجمن مستقل وکلای مدافع را به عهده بگیرد.

گروهی از اعضای انجمن مستقل وکلای مدافع به هدف گسترش آگاهی طالبان در مورد اهمیت استقلال این انجمن، کنفرانس مطبوعاتی را در ۵ دسامبر ۲۰۲۱ ترتیب دادند، اما برنامه آنها متوقف شد. هنگامی که آنها آماده آغاز برنامه می‌شدند، خودروهای سرشار از افراد مسلح طالبان وارد شده و برنامه را به‌هم زدند. از آن زمان تا کنون اعضای انجمن مجبور شده‌اند از ترس طالبان خود را در مخفی‌گاهی پنهان کنند.