طالبان وسایل جنگی به جا مانده امریکا را در غزنی به نمایش گذاشت

۱۴۰۰/۱۰/۱۴

طالبان وسایل جنگی به جا مانده از نیروهای سازمان ناتو به رهبری امریکا را در پایگاه نظامی‌ای در ولایت غزنی به نمایش گذاشتند.

در این نمایشگاه، سلاح، وسایل نظامی و بخش‌هایی از دیوار منفجر شده یک پایگاه نظامی سابق امریکایی دیده می‌شود.

روی یک تخته بتنی نام و رتبه نظامی سربازان امریکایی که در طولانی‌ترین جنگ تاریخ ایالات متحده شرکت کرده‌اند، حک شده است. به نظر می‌رسد سربازان امریکایی نام شان را بر روی دیوارهای پایگاه‌ها نوشته‌اند.

اما اکنون این دیوار سیمانی در معرض دید عموم قرار گرفته است و طالبان از آن برای تقویت روایت خودشان مبنی بر سرنگونی نیروهای تحت رهبری ایالات متحده پس از ۲۰ سال جنگ، استفاده می‌کنند.

ملا حبیب‌الله مجاهد، رییس گماشته شده طالبان در ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت غزنی به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما باید این را نشان دهیم که افغان‌ها، جهان و نسل‌های آینده بدانند که ما امریکایی‌ها را شکست دادیم. کسانی را که خود را بزرگترین قدرت جهان می‌نامند.»

نیروهای طالبان شهر غزنی را سه روز پیش از سقوط کابل، در ۱۲اگست تصرف کردند. غزنی در جنوب کابل‌ و در فاصله۱۵۰ کیلومتری پایتخت افغانستان موقعیت دارد.

این نمایشگاه در حالی برگزار شده است که رهبران طالبان در تلاش اند کشورهای غربی به ویژه امریکا را متقاعد بسازند که برای نجات اقتصاد افغانستان از فروپاشی کامل، به این گروه کمک کنند. سازمان ملل تخمین زده است که نیمی از جمعیت کشور با گرسنگی شدید روبرو است.

خودروهای زرهی امریکایی منهدم شده و سلاح‌های تخریب شده در شهر غزنی به نمایش گذاشته شده است.