افغانستان درگیر بحران اقتصادی؛ طالبان اما می‌گوید برنامه‌های زیادی برای بازسازی دارد

۱۴۰۰/۱۰/۱۴

در حالی که افغانستان درگیر بدترین بحران اقتصادی شده، معاون سیاسی رییس‌الوزرای طالبان می‌گوید رژیم این گروه برنامه‌های زیادی برای بازسازی کشور دارد.

مولوی عبدالکبیر در دیدار با جمعی از بزرگان قوم صافی توضیح نداد که آن‌ها با کدام پول و چگونه می‌خواهند افغانستان را بازسازی کنند.

او در دیدار با شماری از بزرگان قوم صافی از ولایت‌های پروان، کاپیسا، ننگرهار، لغمان گفته که "مردم بالای نظام حق دارند و این گروه آماده همکاری با مردم است."

رهبران طالبان در حالی از بازسازی افغانستان و امنیت و رفاه مردم حرف می‌زنند که اقتصاد کشور عملا فروپاشیده و فقر و بیکاری دامن‌گیر بخش بزرگ از جمعیت افغانستان شده است.

در مدت پنج ماهی که از تسلط طالبان بر افغانستان می‌گذرد به استثنای موارد کوچک از شروع مجدد راه‌سازی در برخی ولایات، پروژه‌های بزرگ ملی عملا متوقف است و از دید بسیاری، چشم‌انداز آینده کشور تیره و تار است.

بعید به نظر می‌رسد در شرایطی که میلیاردها دالر از سرمایه افغانستان در بانک‌های خارجی مسدود است و کمک‌های عمرانی جامعه بین‌المللی قطع شده ، طالبان حتا بتواند از تامین مایحتاج کارمندان و جنگجویان خودش برآید چه رسد به طرح و اجرای برنامه‌های بازسازی افغانستان.

سازمان‌های بین‌المللی اعلام کرده‌اند نظام مالی و بانکی افغانستان در چند قدمی فروپاشی است و سر پا نگهداشتن آن نیاز به تزریق پول و افزایش نقدینگی در این بانک‌های این کشور دارد.