وزیر دفاع امریکا به جلسه سری سنا در باره نحوه خروج نیروها از افغانستان گزارش می‌دهد

۱۴۰۰/۱۰/۱۵

قرار است لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده در یک جلسه سری سنای این کشور در مورد خروج ایالات متحده از افغانستان صحبت کند. کمیته روابط خارجی سنای امریکا گفته است که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه نیز در این جلسه که به تاریخ ۱۱ جنوری برگزار می‌شود، حضور خواهد یافت.

به گزارش میلیتری تایمز، جلسه سری کمیته روابط خارجی سنای امریکا در حالی برگزار می‌شود که مقامات دفاعی این کشور گفته اند القاعده به دستاوردهای کوچکی در افغانستان نایل آمده است.

هرچند جنرال آستین به کووید-۱۹ مبتلا شده و در قرنطینه به سر می‌برد، ولی جلسه استماعیه خارج از دوره قرنطینه برنامه‌ریزی‌ شده است. یکی از سخنگویان وزارت دفاع امریکا روز سه‌شنبه گفت که او علائم خفیف دارد و در جلسات مجازی از خانه شرکت می‌کند.

پیش از این، وزرای دفاع و خارجه امریکا از اشتراک در جلسه استماعیه کمیته روابط خارجی سنای این کشور که به تاریخ ۱۴ سپتامبر برنامه ریزی شده بود، امتناع وزریده بودند. آن زمان، سناتور باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنا، خروج شتاب‌زده امریکا از افغانستان را «اشتباه مهلک» دانسته و گفته بود که در صورت عدم حضور وزیر دفاع، با نامزدی او در این پست مخالفت خواهد کرد.

حکومت بایدن در مورد پایان پر هرج‌ومرج طولانی‌ترین جنگ امریکا با انتقادات شدید و پرسش‌های جدی اعضای دو حزب مواجه شده است. حتی قانون‌گذارانی که با تصمیم جو بایدن برای پایان دادن به جنگ ۲۰ ساله همسو بودند، نسبت به خروج شتاب‌زده که در آن ۱۳ نظامی امریکایی کشته شدند، ابراز نگرانی کرده‌اند.