بایدن در سالروز حمله آشوبگران به کانگرس، به دونالد ترامپ و جمهوری خواهان تاخت

۱۴۰۰/۱۰/۱۶

جو بایدن در اولین سالگرد حمله طرفداران ترامپ به کانگرس امریکا، رئیس جمهور پیشین را به دروغ پراگنی متهم کرد. او در انتقاد از ترامپ گفت که به خاطر قدرت طلبی، اصول و ارزش‌های دموکراتیک را زیر پا گذاشت.

در ۶ جنوری ۲۰۲۰، مردم خشمگین از باخت ترامپ، به تشویق او به کانگرس امریکا حمله کردند و در حالی در و پنجره این مجلس را شکستند که نمایندگان در ساختمان حضور داشتند.

در جریان آشوب‌ها یک پولیس کشته و ۱۴۰ پولیس دیگر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، بایدن بدون نام بردن از ترامپ گفت: «برای نخستین بار در تاریخ کشور ما، یک رئیس جمهور بعد از باخت در انتخابات تلاش کرد جلو انتقال صلح آمیز قدرت را بگیرد. به این منظور، مشتی آشوبگر به کانگرس حمله ور شدند.»

در مراسم اولین سال حمله به کانگرس از میان جمهوری خواهان، تنها لِز چنی، نماینده کانگرس و پدرش دیک چنی، معاون سابق جورج بوش حضور داشتند که از منتقدان سرسخت ترامپ و رهبران حزب جمهوری خواه به حساب می‌آیند.

دونالد ترامپ، با انتشار سه بیانیه، گفت که بایدن با این اظهارات جامعه امریکا را متفرق می‌سازد. او بار دیگر اتهام تقلب در انتخابات ریاست جمهوری از سوی حزب دموکرات را تکرار کرد.

دموکرات‌ها در حالی به ترامپ در آستانه انتخابات پیش روی کانگرس حمله می کنند که بر بنیاد نظرسنجی‌ها، احتمالا جمهوری خواهان اکثریت مجلس نمایندگان را به دست خواهند آورد.

ترامپ به رغم شکست در انتخابات قبلی ریاست جمهوری، هنوز هم در میان رای دهندگان جمهوری خواه خیلی محبوب است و به نامزدان این حزب در انتخابات کانگرس در ماه نوامبر کمک می‌کند.

این محبوبیت باعث شده است که اکثر سیاستمداران حزب جمهوری خواه به ترامپ وفادار بمانند و برخی از آنها از حمله کنندگان به کانگرس دفاع کرده اند.