اولین قاضی زن به محکمه عالی پاکستان منصوب شد

۱۴۰۰/۱۰/۱۶

کمیسیون قضایی پاکستان انتصاب عایشه ملک، قاضی محکمه ایالت لاهور را به عنوان قاضی دادگاه عالی پاکستان تایید کرد. به این ترتیب، او نخستین قاضی زن است که به دادگاه عالی پاکستان راه می‌یابد. برخی وکلا در پاکستان در اعتراض به این انتصاب می‌خواهند تظاهرات کنند.

به گزارش رویترز، این وکلا می‌گویند که عایشه ملک، ۵۵ ساله، قاضی با تجربه است اما بر اساس مقررات قضایی، باید یک قاضی ارشدتر و با تجربه تر از او به دادگاه عالی راه می‌یافت.

در میان اعضای کمیسیون قضایی پاکستان نیز اختلاف نظر وجود داشته است. ۴ عضو از این کمیسیون ۹ نفری با این انتخاب مخالفت کرده بودند. این اختلاف سال قبل باعث شده بود که اعضای کمیسیون روی انتصاب او به نتیجه نرسند و انتصاب وی برای این مقام رد شود.

انتخاب عایشه ملک برای زنان و گروه‌های مترقی‌تر جامعه پاکستان که در سال‌های گذشته مورد هجوم نیروهای اسلامگرا قرار داشته اند، یک خبر مثبت است. به گزارش روزنامه دان، او زمانی که قاضی دادگاه عالی لاهور بود، سال قبل در یک حکم، آزمایش بکارت را «نقض کرامت زن» و فاقد مبنای علمی و طبی اعلام کرد.

عایشه ملک از دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد فارغ التحصیل شده است و پیش از این که به سمت قاضی محکمه عالی لاهور در سال ۲۰۱۲ تعیین شود، با شرکت‌های حقوقی برجسته پاکستان کار می‌کرد.