حکومت بریتانیا جزییات برنامه اسکان ۲۰ هزار افغان را اعلام کرد

۱۴۰۰/۱۰/۱۶

حکومت بریتانیا جزییات طرح اسکان ۲۰ هزار پناهنده‌ای افغان را اعلام داشت که بخش اعظم آن از افغانستان بیرون کشیده شده اند. در این برنامه علاوه برهمکاران پیشین نیروهای بریتانیایی، به فعالین حقوق بشر و دموکراسی خواه و اقلیت‌ها برای اسکان دایمی در این کشور اولویت داده می‌شود.

به نقل از بیانیه حکومت، این کشور از آغاز این ماه، کار اسکان مجدد فعالین حقوق زن، خبرنگاران، سارنوالان و اعضای خانواده شهروندان بریتانیا آغاز کرده است.

این طرح تنها به افغان‌های تخلیه شده از افغانستان محدود نیست. حکومت بریتانیا قصد دارد که از بهار امسال، در مرحله دوم، به درخواست پناهندگانی افغان رسیدگی کند که توسط کمیساری پناهندگان سازمان ملل به این برنامه معرفی می‌شوند.

حکومت بریتانیا می‌گوید که امسال بهاسکان مجدد گروهی از افغانها خواهد پرداخت که به بریتانیا و دیگر کشورهای خارجی در افغان کمک کرده و در «معرض خطر شدید» قرار دارند. این گروه شامل افغان‌هایی می‌شود که با بریتش کونسل و شرکت امنیتی گارداورلد(GardaWorld) کار کرده اند یا فارغان بورسیه تحصیلی چیفننگ اند.

حکومت بریتانیا از سازمان‌های محلی در بریتانیا خواسته است که در قسمت اسکان پناهندگان افغان به حکومت کمک کنند. بریتانیا وعده سپرده است که در سه سال آینده، به این سازمان‌ها بیش از ۲۰ هزار پوند برای هر پناهنده کمک خواهد کرد.

بر اساس آمار رسمی، حکومت بریتانیا در چندماه اخیر ۱۶۵۰۰ پناهنده را به بریتانیا انتقال داده است.