یک چهره پنهان دیگر؛ پس از ملا هبت‌الله و حقانی،‌ حالا برادر ملا عمر هم از مردم رو می‌گیرد

پنجشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۱۶

علاوه بر ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان و سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله طالبان، ملا عبدالمنان عمری سومین مقام گروه طالبان است که با چهره پنهان در جلسات کابینه طالبان شرکت می‌کند. او برادر ملا عمر و وزیر فواید عامه طالبان است.

طالبان از زمان تصرف کابل، قدرت را بین چهار جریان اصلی حقانی، هبت‌الله، ملا عمر و ملا منصور تقسیم کرده است.
اکنون علاوه بر ملا منان، ملا یعقوب، پسر ملا عمر نیز وزیر دفاع طالبان است و ملا عبدالمنان عمری دومین عضو خانوادهٔ ملا عمر است که به عنوان وزیر فواید عامه در حکومت طالبان انتخاب شده است.

شبکه حقانی اما این چهره‌‌ها را در پست‌های بلند کابینه طالبان معرفی کرده است:
سراج‌الدین حقانی، وزیر امور داخله، خلیل‌الرحمن حقانی، وزیر مهاجرین، عبدالباقی حقانی، وزیر تحصیلات عالی و نجیب‌الله حقانی، وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی.
در کنار این عالم گل حقانی، به عنوان رئیس پاسپورت طالبان گماشته شده است.

در تصویری که منتشر شده است، ملا یعقوب وزیر دفاع طالبان و ملا عبدالمنان، وزیر فواید عامه این گروه در جلسه کابینه حضور دارند؛ اما برخلاف ملا یعقوب، ملا منان حاضر نمی شود به راحتی چهره‌اش را نشان دهد.

هرچند امریکا برای گرفتاری یا کشتن سراج‌الدین حقانی، ۱۰ میلیون دالر جایزه تعیین کرده است اما هیچ جایزه‌ای بر سر ملا منان یا هبت الله آخندزاده تعیین نشده است.
ملا هبت الله آخندزاده تاکنون حاضر نشده است در ملاعام حاضر شود. گزارش‌هایی هم درباره احتمال مرگ او مطرح شده است. اما گروه طالبان می‌گوید او به دلایل امنیتی حاضر نمی‌شود چهره‌اش نمایان شود. اگر مرگ رهبر طالبان تایید شود، کشمکش بر سر جایگزینی او بالا خواهد گرفت.

ملا منان آدم مرموزی است. او خود را به نوعی میراث‌دار برادرش می‌داند. در جلسه اضطراری اخیر نیز او بالاتر از ملا یعقوب، وزیر دفاع طالبان نشسته و کوشیده است صورتش را با پنهان کند.

وزارت فواید عامه وزارت خدماتی است و مسوولیت حفظ و مراقبت جاده‌ها و شاهراه‌های کشور را به عهده دارد. اما بسیاری از امور وزارت از سوی ملا بخت‌الرحمن شرافت، معین وزارت فواید عامه پیش برده می‌شود و نقش ملا منان بیشتر نمادین است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها