راه‌اندازی کمپین آزادی فیض‌الله جلال از بازداشت طالبان

۱۴۰۰/۱۰/۱۸

امروز ساعاتی پس از بازداشت فیض‌الله جلال، استاد دانشگاه کابل توسط طالبان، شماری از سیاسیون، فعالان مدنی و کاربران شبکه‌های اجتماعی با راه‌اندازی کمپینی خواستار آزادی او شدند.

مهسا جلال دختر فیض‌الله جلال می‌گوید طالبان پدرش را با خشونت و بی‌حرمتی
بردند و از سرنوشت او بی‌خبرند.

طالبان تاکنون درباره علت بازداشت آقای جلال اظهار نظر نکرده‌اند.

این استاد دانشگاه کابل چندی قبل در یک برنامه زنده تلویزیونی با محمد نعیم عضو دفتر سیاسی طالبان در قطر، از گروه طالبان به شدت انتقاد کرد.

او گفته بود طالبان باید خود را اصلاح کنند و به زورگویی‌ پایان دهند.

لطیف پدرام، رئیس حزب کنگره ملی افغانستان می‌گوید «فیض‌الله جلال یک عمر برای آزادی و برابری مبارزه کرده است.»

او بازداشت آقای جلال توسط طالبان را محکوم کرده و از نهادهای حقوق بشر خواسته است برای آزادی جلال وارد عمل شوند. به گفته وی، جان این استاد دانشگاه در خطر است.

خانم فوزیه کوفی، نماینده سابق مجلس افغانستان نیز از بازداشت اقای جلال توسط طالبان انتقاد کرده و گفته است این روز های سیاه تاریخ هم می‌گذرد و روزی قدرت به مردم افغانستان بر خواهد گشت. «یقین دارم که چنین خواهد شد.»

نجیب بارور از شاعران معاصر افغانستان هم با حمایت از آزادی آقای جلال گفته است او در برابر بیداد قومی در افغانستان اعتراض کرد. ندای او ندای شهامت در برابر ستم‌گران است.

کاربران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان هم می‌گویند بازداشت فیض‌الله جلال نشانه‌ای از آغاز یک جنگ است.

آنان می‌گویند منظومه فکری طالبان با ارزش‌های بدویت و قومیت قبیلوی مطلق گره خورده و برای آنها دموکراسی و آزادی بیان اهمیتی ندارد.

کمپین آزادی فیض الله جلال از طالبان خواسته است هرچه زودتر این استاد دانشگاه آزاد شود. این کمپین تاکید کرده جلال خط سرخ مردم افغانستان است.