جبهه مقاومت ملی افغانستان: قرار نیست مذاکره‌ای میان احمد مسعود و امیرخان متقی برگزار شود

۱۴۰۰/۱۰/۱۹

صبغت احمدی، سخنگوی جبهه مقاومت ملی افغانستان می‌گوید قرار نیست مذاکره‌ای میان احمد مسعود و امیرخان متقی برگزار شود.

قبلاً منابعی از تهران به افغانستان اینترنشنال گفته بودند با پادرمیانی مقامات ایرانی گفتگویی میان رهبر جبهه مقاومت و سرپرست وزارت خارجه طالبان برگزار خواهد شد.

صبغت احمدی می‌گوید جبهه ملی مقاومت به زودی در این مورد توضیح بیشتری خواهد داد.
اخیراً امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان در رأس هیأتی به تهران سفر کرده است تا با مقامات ایرانی در مورد روابط بازرگانی ایران و طالبان گفتگو کند.
در همین حال میثم علی نظری، مسئول روابط خارجی جبهه مقاومت ملی از جامعه جهانی و به ویژه از کشورهای همسایه خواسته است مانع وخامت بیشتر شرایط زندگی مردم افغانستان و تکرار فجایع طالبان شوند.

این جبهه به گونه ویژه از دستگیری فیض‌الله جلال، لت‌وکوب زنان معترض، بازداشت‌های خودسرانه، کشتارها و دادگاه‌های صحرایی طالبان به عنوان نشانه‌هایی از وخیم‌تر شدن وضعیت حقوق بشر در افغانستان یاد کرده است.
این جبهه همچنین «رفتار خشونت‌بار طالبان در برابر مردم ملکی و بی‌دفاع افغانستان» را محکوم کرده است.
روز شنبه، ۱۸ جدی خانواده فیض‌الله جلال، استاد دانشگاه کابل خبر دادند که افراد مسلح طالبان این استاد دانشگاه را از منزلش در کابل ربودند.
ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان خبر دستگیری آقای جلال را تأیید کرده است.
نهادهای بین‌المللی حقوق بشری و فعالان جامعه مدنی در داخل کشور این دستگیری را به گستردگی محکوم کرده‌اند.
امروز زنان معترض در کابل نیز تظاهراتی در اعتراض به دستگیری آقای جلال در کابل برگزار کردند و خواهان آزادی فوری و بی‌قید و شرط او شدند.
پس از تسلط طالبان بر کابل در اواسط ماه اگست خبرهای پیهم از بازداشت، شکنجه و کشتار غیرنظامیان به دست طالبان در رسانه‌ها منتشر شده است.
طالبان قبلاً اعلام کرده بودند که با ورود به کابل «عفو عمومی» اعلام کرده‌اند و با مخالفان خود به گونه خشونت‌آمیز برخورد نخواهد کرد، اما نهادهای جامعه مدنی افغانستان می‌گویند طالبان در اظهارات‌شان صادق نیستند.