شمار کشته‌های حملات راهزنان در نایجریا "به ۲۰۰ نفر رسید"

۱۴۰۰/۱۰/۱۹

حکومت نایجریا می‌گوید در حمله راهزنان در شمال‌غرب این کشور دست‌کم ۲۰۰ نفر از ساکنان ۹ روستا کشته شده‌اند.

به گزارش رویترز، افراد مسلح در این حمله خانه‌ها را سوزاندند و اجساد قربانیان خود را مثله کرده‌اند.

باشندگان محل گفته‌اند که راهزنان حدود ۲ هزار گاو را هم دزدیده‌اند.

احتمال داده می‌شود این حملات در پاسخ به حملات هوایی ارتش نایجریا در روز دوشنبه هفته گذشته باشد که در آن بیش از ۱۰۰ جنگجوی مسلح کشته و شمار زیادی مجبور به فرار از مخفیگاه‌های جنگلی شدند.

یکی از ساکنان این روستاها به خبرگزاری رویترز گفت که شبه‌نظامیان به "هر کسی که می‌دیدند" شلیک می‌کردند.

روز جمعه، ابتدا اعلام شد که در پی رسیدن حدود ۳۰۰ فرد مسلح موتورسوار به ۹ روستا در این منطقه بیش از ۱۰۰ نفر توسط این افراد کشته‌ شده‌اند.

ناامنی و آدم‌ربایی در مناطق مختلف نیجریا تبعات اجتماعی زیادی داشته است.

آژانس کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، اخیرا اعلام کرد در سال تحصیلی جدید دست‌کم یک میلیون کودک در این کشور به‌دلیل آدم‌ربایی‌های گسترده و ناامنی از تحصیل باز می‌مانند.

گروه‌های مسلح که ساکنان محلی به آن‌ها راهزن می‌گویند، با گروگان گرفتن دانش‌آموزان، از خانواده‌های آن‌ها طلب پول کرده‌اند.

مکاتب شمال نایجریا به اهداف آدم‌ربایی‌های گسترده گروه‌های مسلح برای باج‌گیری تبدیل شده است.

این آدم‌ربایی‌ها نخستین بار از سوی گروه اسلامگرای جهادی بوکوحرام باب شد و اکنون به روشی معمول برای باج‌گیری گروه‌های تبهکار تبدیل شده است.

نیروهای مسلح نایجریا این هفته اعلام کردند که از ماه می سال گذشته تاکنون ۵۳۷ "راهزن مسلح و سایر عناصر جنایتکار" را در منطقه کشته و ۳۷۴ تن دیگر را دستگیر کرده اند.

محمد بوهاری، ریيس جمهور نایجریا، گفته است حکومت از شهروندانی که هدف حمله قرار گرفته‌اند، حمایت می‌کند و حملات ارتش به گروه‌های مسلح ادامه خواهد یافت.