امیرخان متقی با سرپرستی برادرزاده اسماعیل خان در سفارت افغانستان در تهران موافقت کرده بود

۱۴۰۰/۱۰/۱۹

بر اساس مکتوب ماه قوس وزارت خارجه طالبان که تصویر آن به دست افغانستان اینترنشنال رسیده امیرخان متقی با سرپرستی عبدالقیوم سلیمانی در سفارت افغانستان در تهران موافقت کرده بود.

آقای سلیمانی برادرزاده اسماعیل خان، والی اسبق هرات است و در زمان سفارت عبدالغفور لیوال،‌ معاون سفیر بود.

عبدالغفور لیوال، سفیر حکومت اشرف غنی، در ماه عقرب امسال، سفارت افغانستان در تهران را رها کرد.

در آن زمان عبدالقیوم سلیمانی،‌ معاون سفیر بود و پس از رفتن آقای لیوال، امور سفارت را به دست گرفت.

وزارت خارجه طالبان در نامه‌ای که تاریخ صدور آن ۲۲ قوس است، به سفارت هدایت می‌دهد که "عبدالقیوم سلیمانی، وزیرمختار سفارت افغانستان در تهران،‌ تا هدایت بعدی از امور سفارت سرپرستی کند".

بر اساس گزارش‌های رسیده به افغانستان اینترنشنال، آقای سلیمانی در جریان سفر اخیر امیرخان متقی به تهران، در خانه خود میزبان دیدار او و اسماعیل خان بوده است.

منابع می‌گویند که مولوی حبیب‌الله حسام که از او به عنوان رییس مجمع علمای ۳۴ ولایت افغانستان نام برده می‌شود،‌ در این مذاکرات حضور داشته است.

در یادداشتی که در صفحه فیسبوک منسوب به آقای حساب منتشر شده، انجام این مذاکرات تایید شده است.

در این پست آمده است: این مذاکره در حد رساندن پیام مردم عزیز مان از آدرس جبهه مقاومت ملی بود و بحمد الله محکم و استوار، با زبانِ رسا و قاطع آن پیام را رسانیدیم و از عاقبت نافرجام وضع موجود مردم و مملکت و حکومت های تک‌قومی و تک‌اندیشی در فقدان عدالت، آزادی و نقض کرامت انسانی اصرار و بیان صورت گرفت و برای اقامه حکومت مردمی و شهروند محور تاکید کردیم!

گزارش‌هایی هم از سفر احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان به تهران وجود داشت، اما جبهه مقاومت گفت قرار نیست مذاکره‌ای میان آقای مسعود و امیرخان متقی انجام شود.