رهبر سابق میانمار با ۶ سال حبس رو به‌روست؛ محاکمه آنگ سان سوچی به جرم داشتن واکی‌تاکی

۱۴۰۰/۱۰/۲۰

دادگاهی در میانمار که تحت حاکمیت نظامی است، روز دوشنبه آنگ سان سوچی، رهبر مخلوع این کشور را به اتهام‌هایی مانند داشتن بیسیم‌های "واکی تاکی" بدون مجوز به چهار سال زندان محکوم کرد.

با حکم جدید دادگاه خانم سوچی پس از دو بار محکومیت در ماه گذشته با شش سال زندان روبه‌رو می‌شود.

او نزدیک به ۱۲ پرونده دارد که در صورت محکوم شدن در همه، مجموعا بیش از ۱۰۰ سال حبس دارد. خانم سوچی همه اتهامات را رد می‌کند.

آنگ سان سوچی ۷۶ ساله، برنده جایزه نوبل، هنگامی که حکم روز دوشنبه در دادگاهی در نایپیتاو، پایتخت قرائت شد، آرام به نظر می‌رسید.

او در اول فبرروی سال گذشته در جریان یک کودتا بازداشت شد و چند روز بعد پولیس گفت که شش دستگاه "واکی تاکی" وارداتی غیرقانونی در بازرسی از خانه او پیدا شده است.

دادگاه او را به دلیل نقض قانون صادرات و واردات از طریق در اختیار داشتن رادیوهای دستی به دو سال و به دلیل داشتن مجموعه ای از پارازیت‌های سیگنال به یک سال زندان محکوم کرد. یک منبع آگاه گفت که این دو حکم به طور همزمان اجرا می‌شود.

به گفته این منبع خانم سوچی همچنین به اتهام نقض قانون مدیریت بلایای طبیعی مرتبط با قوانین ویروس کرونا نیز به دو سال حبس محکوم شد.

میانمار از زمان کودتا علیه دولت منتخب سوچی که منجر به اعتراض‌های گسترده شد در آشوب بوده است. این کودتا به ۱۰ سال اصلاحات سیاسی آزمایشی پس از دهه‌ها حکومت سخت‌گیرانه نظامی پایان داد.

سازمان عفو بین‌الملل روز دوشنبه در توییتر اعلام کرد که محکومیت‌های جدید "آخرین اقدام در محاکمه مسخره علیه رهبر غیرنظامی" است.

این سازمان خواستار آزادی او به همراه هزاران نفر دیگری شد که پس از کودتا "به ناحق بازداشت شدند."