اسماعیل خان: من و احمد مسعود چند نشست با امیرخان متقی داشتیم

۱۴۰۰/۱۰/۲۱

اسماعیل خان می‌گوید او و احمد مسعود، چند نشست با امیرخان متقی در تهران داشته‌اند.

والی اسبق هرات در فیسبوکش نوشته است که این مذاکرات با هدف رساندن پیام و خواسته‌های مردم برای پایان دادن به وضع فعلی انجام شد و اگر طالبان تمکین نکنند، جبهه مقاومت به هر گزینه لازم متوسل خواهد شد.

در جریان سفر امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه طالبان به تهران، اسماعیل خان و احمد مسعود با او مذاکره کردند.

جبهه مقامت پیشتر در اطلاعیه‌ای گفت که مذاکرات با امیرخان متقی به رهبری اسماعیل خان برگزار شده است، اما نامی از حضور احمد مسعود در این مذاکرات نبرد.

اکنون اسماعیل خان تایید می‌کند که احمد مسعود هم به همراه او و شماری دیگر، در این مذاکرات حضور داشته و این گفتگوها در چند جلسه برگزار شده است.

او می‌گوید: "من و محترم احمد مسعود با برخی چهره‌های دیگر سیاسی و جهادی کشور، بعد از رایزنی‌های متداوم به این نتیجه رسیدیم که وضعیت فعلی کشور و زندگی مردم افغانستان به دلیل نفی مذاکرات بین‌الافغانی توسط طالبان رقم خورده است".

رییس هیات مذاکره‌کننده جبهه مقامت از "حصر زنان، نفی آزادی بیان، بی‌توجهی به وضع معیشتی مردم، تضاد با نهادهای انتخاباتی، حمایت از گروه‌های تروریستی، بازداشت‌های غیرقانونی و ایجاد فضای وحشت" از سوی طالبان نام می‌برد و می‌گوید مذاکره برای اصلاح این موارد انجام شده است.

اسماعیل خان نوشته است: "با همین هدف، یک‌جا با آقای احمد مسعود و باحضور تعدادی از شخصیت های سیاسی دیگر، طی چند نشست حضوری به محترم امیر خان متقی و هیات همراهش پیام مشخص ملت خویش را رساندیم".

والی اسبق هرات که پیش از سقوط هرات، فرماندهی نیروهای مقاومت مردمی علیه طالبان درغرب افغانستان را به عهده داشت، پس از سقوط هرات به دست طالبان اسیر شد، اما طالبان با او بدرفتاری نکردند و گذاشتند او به ایران برود.

او در این پیام هشدار می‌دهد که اگر طالبان به خواسته‌های مطرح شده تمکین نکنند "ما با اراده مردم خویش همراه خواهیم بود وبرای بازگشت به حاکمیت قانون، عدالت اجتماعی، مشارکت فراگیر و ملی در جامعه، به هر گزینه متناسب متوسل خواهیم شد."